Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litwa podpisała umowę ramową z koncernem Saab

Litwa podpisała umowę ramową z koncernem Saab, która ma ułatwić zakupy i dostawy elementów systemu Carl-Gustaf. Fot. Saab

11 stycznia szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu z litewskim Ministerstwem Obrony wieloletniej umowy ramowej dotyczącej wsparcia eksploatacji wielozadaniowych granatników Carl-Gustaf M4.


Litwa jest kolejnym państwem regionu, które zawarło tego typu porozumienie z koncernem Saab. Wcześniej uczyniły to Szwecja, Estonia oraz Łotwa. W momencie podpisania Wilno dokonało także pierwszego zamówienia, które dotyczy dostaw amunicji o wartości około 16,6 mln USD. Siły Zbrojne Litwy eksploatują system Carl-Gustaf od połowy lat 90. XX wieku. W związku z procesem modernizacji technicznej, władze litewskie kontynuują zakupy, zamawiając (podobnie jak Łotwa oraz Estonia) granatniki w najnowszej wersji M4.

Produkowany przez koncern Saab Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, naramiennych i wielozadaniowych granatników przeciwpancernych. Oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości oraz długoletnich doświadczeń systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna.

Dotychczas Saab sprzedał i dostarcza granatniki Carl-Gustaf M4 do przynajmniej czternastu państw świata. Wśród nich można wymienić: Norwegię, Węgry, Szwecję, Słowację, Australię, Stany Zjednoczone oraz Słowenię.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc