Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

List intencyjny ws. produkcji Vipera

14 grudnia br. Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter podpisały list intencyjny ws. ewentualnej wspólnej produkcji śmigłowców bojowych AH-1Z Viper. Obydwie firmy mają na razie współpracować w celu wzajemnego poznawania się jeśli chodzi o możliwości produkcyjne, które mogłyby być przydatne w kontekście programu „Kruk”.

To kolejny etap po podpisaniu między tymi firmami porozumienia w czerwcu br. „Wierzymy, że ten krok pozwoli nam na rozbudowę relacji z PGZ i zwiększy naszą współpracę w przyszłości. To ścieżka, dzięki której zdefiniujemy dostępne rozwiązania techniczne, które wsparłyby wprowadzenie przez nas śmigłowca Bell AH-1Z Viper w Polsce” - powiedział Robert T. Hastings wiceprezes amerykańskiego sygnotariusza porozumienia.
„Bell Helicopter to światowy lider przemysłu lotniczego i obronnego i widzimy, że ten list intencyjny może być pomocny dla PGZ i polskiego sektora zbrojeniowego, aby móc rozwinąć jeszcze bardziej innowacyjność i myśl techniczną w polskim przemyśle.”- skomentował to wydarzenie prezes PGZ Arkadiusz Siwko.
W 2016 roku Bell Helicopter (wspólnie z Lockheed Martinem, General Electric, Northrop Grummanem and Thalesem) poznawał też polski przemysł zbrojeniowy. Jego przedstawiciele brali udział we wspólnych warsztatach z polskimi firmami państwowymi i prywatnymi tego sektora. Także w tym roku przeprowadzono serię indywidualnych spotkań ludzi z Bell Helicopters i konsorcjum Team Viper z reprezentantami i specjalistami z 40 polskich firm na temat możliwości kooperacji z nimi w ramach programu H-1 (Vipera i Venoma).

AH-1Z Viper wszedł do służby w 2011 roku w Korpusie Piechoty Morskiej i został specjalnie stworzony dla tej wymagającej formacji zbrojnej. Jest śmigłowcem przystosowanym do służby w najbardziej nawet wymagających warunkach pogodowych, przy wykorzystaniu skromnej w porównaniu z innymi konstrukcjami tego typu, infrastruktury. Zaletą Vipera jest też 85 proc. wspólnota części ze śmigłowce wsparcia UH-1Y Venom. Oznacza ona, że wspólna eksploatacja obydwu typów śmigłowców jest opłacalna finansowo i w znaczący sposób upraszcza kwestie logistyczne i szkolne. Viper jest też reklamowany jako, wyposażony w optykę o największym zasięgu, najskuteczniejszy obecnie niszczyciel czołgów na świecie, zdolny do wykrywania, identyfikacji i śledzenia wielu celów jednocześnie.

Maciej Szopa

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc