Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lightningi II przybyły do Estonii

25 kwietnia para F-35A Lightning II należących do US Air Force przybyła do estońskiej bazy lotniczej Ämari – tym samym, dość zaskakująco, rozpoczęły działalność operacyjną w przestrzeni powietrznej Sojuszu.

Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami Departamentu Obrony, loty F-35A Lightning II przebazowanych do Wielkiej Brytanii nie były upubliczniane wcześniej. Według prasy estońskiej, która poinformowała o wydarzeniu wczoraj, samoloty mogą spędzić w Ämari kilka tygodni, wspierając NATOwską operację Baltic Air Policing. Powyższa baza jest jedną z dwóch z których operują wielozadaniowe samoloty bojowe NATO w czasie dyżurów. Najprawdopodobniej ich obecność w Estonii będzie krótsza, gdyż naziemny zespół wsparcia liczy jedynie 20 żołnierzy. Z całą pewnością przebazowanie tak zaawansowanych samolotów na pogranicze z Rosją ma wydźwięk polityczny.

Obecnie w Europie znajduje się osiem F-35A Lightning II należących do 34. Eskadry Myśliwskiej stacjonującej na co dzień w Hill w stanie Utah. Według komunikatów Departamentu Obrony, mają one przebywać na Starym Kontynencie przez kilkanaście tygodni uczestnicząc w ćwiczeniach z lotnictwem brytyjskim oraz holenderskim. Dodatkowo nie wyklucza się współpracy szkolno-treningowej z innymi członkami sojuszu.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc