Zaloguj

Lightning II w Szwajcarii

31 maja do szwajcarskiej bazy lotniczej w Payerne przyleciały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do US Air Force. Ich obecność to wynik postępowania przetargowego, którego celem jest zakup dla szwajcarskiego lotnictwa wojskowego wielozadaniowych samolotów nowego pokolenia.

Obecność F-35A Lightning II to wynik przebazowania eskadry z bazy Hill do włoskiego Aviano, skąd maszyny mają wykonywać ćwiczenia i inne zadania z sojusznikami w Europie. Testy w Szwajcarii mają potrwać dwa tygodnie, najnowszy produkt koncernu Lockheed Martin jest jednym z pięciu, które zostały zakwalifikowane przez Szwajcarów do testów w warunkach lokalnych. W ramach postępowania przetargowego planowany jest zakup następców dla Northrop F-5 Tiger II oraz Boeing F/A-18C/D Hornet.

Obecnie Lockheed Martin rozpoczął kolejny etap działań marketingowych w Europie. Ma to związek z projektami zakupowymi kilku państw tego regionu, obok Szwajcarii zainteresowanie F-35 wyraża Polska, Finlandia, Hiszpania, Grecja czy Rumunia i Węgry. Dotychczas na F-35 w Europie zdecydowały się Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Norwegia, Belgia oraz Dania. Część z nich odebrała już pierwsze maszyny, a Brytyjczycy wdrożyli je do eksploatacji liniowej.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Lightning II w Szwajcarii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc