Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Leopardy wracają do Holandii

12 kwietnia Kraus Maffei Wegmann poinformował o dostarczeniu trzech pierwszych czołgów Leopard 2A6MA2, które trafią do 414. batalionu czołgów, składającego się z personelu holenderskiego i niemieckiego.

W ramach procedury doposażenia, pojazdy otrzymały holenderskie systemy łączności i wymiany informacji, które pozwalają na pełną kompatybilność wymiany informacji z niemieckimi i holenderskimi siłami zbrojnymi. Współpraca została nawiązana w 2015 roku, kiedy oba państwa zdecydowały się na utworzenie wspólnego batalionu czołgów – stacjonuje w Havelte i jest podporządkowany 43. holenderskiej brygadzie zmechanizowanej. Łącznie batalion ma otrzymać 40 Leopardów 2A6MA2 – do połowy roku ma ich być już 17.

Holandia, w szczytowym momencie, dysponowała 445 czołgami Leopard 2, spośród których w pierwszej połowie lat 90. 330 zmodernizowano do wersji 2A5. W kolejnych latach 188 z nich zmodernizowano do wersji A6, a pozostałe stopniowo sprzedawano innym państwom. W 2011 roku władze zdecydowały się o wycofaniu wszystkich czołgów – miały trafić do Indonezji, jednak po protestach parlamentu większość trafiła do Finlandii. W Holandii pozostało kilkadziesiąt zmagazynowanych czołgów, które obecnie są przywracane do linii dla 414. Batalionu Pancernego.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc