Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Leonardo promuje W-3 Next Generation

3 września, w czasie pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, koncern Leonardo zaprezentował koncepcję śmigłowca W-3 Next Generation, który ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie Wojska Polskiego.

Powyższa koncepcja to wynik poszukiwania rozwiązania dotyczącego modernizacji części posiadanych śmigłowców tego typu, które są eksploatowane w Wojsku Polskim. W celu redukcji kosztów oraz ograniczenia czasu, Leonardo proponuje zastosowanie najnowszych oraz sprawdzonych technologii wdrożonych już do produkcji – m.in. awioniki pokładowej pochodzącej z AW169, nowego autopilota, łopat wirnika nośnego o zwiększonym (o około 200 kg) udźwigu. Co ważne, w projekcie obok koncernu Leonardo (przede wszystkim WSK PZL Świdnik S.A.) mają uczestniczyć podmioty skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.

Obecnie w Wojsku Polskim eksploatowanych jest 68 śmigłowców rodziny W-3 Sokół. Część z nich przeszła w ubiegłych latach modernizację (siedem W-3PL Głuszec oraz 8 W-3WA/WARM Anakonda). Dodatkowo Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje w sprawie modernizacji i doposażenia w moduł SAR czterech kolejnych Sokół, które najprawdopodobniej trafią do 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc