Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

LEGO rezygnuje ze sprzedaży V-22 Osprey przez niemieckie protesty

21 lipca firma LEGO poinformowała o wycofaniu z (planowanej) sprzedaży zestawu klocków pozwalającego na zbudowanie samolotu transportowego pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey.

Powodem tej decyzji są protesty niemieckiego stowarzyszenia na rzecz pokoju na świecie, które ogłosiło petycje dotyczącą zaprzestania współpracy producenta klocków z firmami zbrojeniowymi i zaprzestanie podobnych praktyk w przyszłości. Dodatkowo, według protestujących, każdy kupujący taki model wspiera finansowo producentów broni (w tym przypadku konsorcjum Bell/Boeing). Licencjonowany zestaw samolotu V-22 Osprey, w koncepcyjnej wersji maszyny poszukiwawczo-ratowniczej, miał trafić do globalnej sprzedaży 1 sierpnia bieżącego roku w ramach serii LEGO Technic i być przeznaczony dla osób powyżej 11 roku życia. Według informacji, dotychczas do sklepów (oraz klientów) wysłano około 1600 zestawów, które w większości mają teraz powrócić do producenta.

W komunikacie LEGO odniosło się do swojej wieloletniej polityki dotyczącej nie tworzenia zestawów pojazdów militarnych. Model V-22 Osprey, na licencji jego producentów (konsorcjum Bell/Boeing) miał być wyłącznie koncepcją wersji poszukiwawczo-ratowniczej. Jak powszechnie wiadomo, prawdziwe V-22 trafiły do służby w charakterze wielozadaniowych maszyn transportowych bądź ratownictwa bojowego w US Marine Corps, US Air Force, US Navy oraz Sił Samoobrony Japonii. Obecnie wśród zainteresowanych państw znalazła się Indonezja, która według Departamentu Stanu może kupić osiem egzemplarzy.

(Łukasz Pacholski) Foto: LEGO
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 comments on “LEGO rezygnuje ze sprzedaży V-22 Osprey przez niemieckie protesty”

  1. Choć nie jestem już pasjonatem Lego tak jak kiedyś, to jednak to co właśnie przeczytałem przyprawiło mnie w zdumienie i szok. Nie wiem co to za stowarzyszenie tak twierdzi, ale na pewno nie są to normalni ludzie.

  2. Doskonale! Im wiecej w Niemczech bedzie Niemcow - pacyfistow tym latwiej bedzie ich podbic i zajac ich ziemie. Taki akt sparawiedliwosci dziejowej - polskie slupy graniczne na brzegu Renu i bialo - czerwona flaga lopoczaca nad reichstagiem...

  3. Fake news. Model został wycofany z powodu wadliwej części, zębatki, która przejmowała całą siłę na siebie i wyłamywały się zęby. Na jednym z forum dotyczącym lego to odkryli pierwsi fani/recenzenci, którzy dostali zestaw do testów.

    1. Tak oczywiście, Wall-E miał taką samą przypadłość i jakoś Lego dodawało "pakiet naprawczy" a nie wycofywało cały nakład gotowych zestawów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc