Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

LCSy "uziemione" na wodach amerykańskich

11 kwietnia Departament Marynarki poinformował, że w ramach zmodyfikowanego programu, w bieżącym roku żaden wielozadaniowy okręt klasy LCS nie zostanie skierowany do zadań ekspedycyjnych poza wody amerykańskie.

Jeszcze do niedawna zakładano, że w bieżącym roku do Singapuru skierowane zostaną dwie jednostki typu Indepedence, a jeden okręt typu Freedom trafi do Zatoki Perskiej. Miało to pozwolić na zebranie kolejnych doświadczeń eksploatacyjnych na obecnym etapie programu. Ostatecznie zadania zostaną przeniesione na 2019 rok.

Wśród powodów tego znajdują się czynniki techniczne, rozwojowe oraz operacyjne. Obecnie US Navy dysponuje jedenastoma okrętami klasy LCS (sześć typu Indepedence oraz pięć typu Freedom), jednak siedem spośród nich znajduje się w remontach. Dodatkowo cztery pierwsze (LCS 1-4) są już formalnie „zdegradowane” do roli jednostek doświadczalnych z opcją sprzedaży. Pozostałe cztery przechodzą proces szkolenia i certyfikacji załóg, a także są wykorzystywane do badań rozwojowych (m.in. USS Coronado, który niedawno powrócił z Singapuru). Wydłużenie tego procesu to jeden ze skutków ubiegłorocznych wypadków niszczycieli, które wykazały braki w szkoleniu. Dodatkowo procedury programu LCS wskazują, że najbardziej doświadczone załogi mają szkolić pozostałe i je certyfikować – to także wymaga czasu.

Braki jednostek powodują, że zdolne do eksploatacji okręty są wykorzystywane do wsparcia rozwoju. Z tego też względu USS Milwaukee, będący w najwyższym stanie gotowości operacyjnej, ma rozpocząć pod koniec kwietnia cykl prób z modułem obejmującym pociski przeciwokrętowe – w lecie moduł zostanie przeniesiony na bliźniaczy USS Detroit. Powyższa jednostka, według obecnego harmonogramu, ma być pierwszym okrętem klasy LCS, który w kwietniu 2019 roku zostanie przebazowany do Bahrajnu.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc