Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

LCS z pociskami NSM wyruszył w rejs operacyjny

9 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że z San Diego w swój pierwszy rejs operacyjny wyruszył wielozadaniowy okręt wojenny USS Gabrielle Giffords należący do typu Independence.

Jest to drugi okręt powyższego typu, który ma operować na wodach azjatyckich przez najbliższe miesiące. W czerwcu San Diego opuścił bliźniaczy USS Montgomery – powyższe wydarzenie oznacza, że jednocześnie poza wodami ojczystymi będą działać dwa okręty powyższego typu. Najważniejszą różnicą pomiędzy bliźniakami jest fakt, że USS Gabrielle Giffords wyszedł w morze uzbrojony w kierowane pociski przeciwokrętowe Kongsberg/Raytheon NSM. Jest to pierwszy okręt klasy LCS, który otrzymał taki moduł bojowy. Dodatkowo na pokładzie stacjonuje także bezzałogowy aparat latający MQ-8C Fire Scout.

Zaprojektowany przez norweski koncern Kongsberg kierowany pocisk przeciwokrętowy NSM został wybrany przez US Navy i jest dostarczany przez lokalnego partnera producenta – koncern Raytheon. Broń ma stanowić uzbrojenie dla wielozadaniowych okrętów klasy LCS, a także fregat FFG(X). Pierwsza umowa produkcyjna została podpisana w 2018 roku, a pierwsze próby systemu na pokładzie amerykańskiego okrętu odbyły się w 2014 roku.

USS Gabrielle Giffords jest piątym okrętem typu Independence zbudowanym przez koncern Austal w Stanach Zjednoczonych. Jednostka weszła do służby 10 czerwca 2017 roku, podobnie jak wszystkie trimarany stacjonuje w San Diego.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc