Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

LCS strzela z AGM-114 Hellfire

7 marca US Navy poinformowała o przeprowadzeniu pierwszego strzelania z wykorzystaniem kierowanych pocisków rakietowych rodziny AGM-114 Hellfire z pokładu wielozadaniowego okrętu wojennego klasy LCS.

Do wydarzenia doszło 28 lutego. Wówczas z pokładu USS Detroit (LCS 7) odpalono trzy pociski rodziny AGM-114 Hellfire z rakietowego modułu startowego SSMM, który obecnie znajduje się na etapie prób strukturalnych i ogniowych. Ich zakończenie z sukcesem otworzy drogę do wyposażenia w SSMM okręty klasy LCS skonfigurowane do roli jednostek zwalczania celów nawodnych. Jednocześnie było to pierwsze odpalenie pocisku rakietowego z wyrzutni pionowego startu z pokładu okrętu tej klasy.

Do próby wykorzystano pociski AGM-114L Hellfire Longbow, którego układ kierowania oparty jest na stacji radiolokacyjnej, a nie (jak większość wersji pocisku) poprzez wiązkę podświetlacza laserowego. Próby są związane z poszukiwaniem precyzyjnej broni rakietowej zdolnej do rażenia celów nawodnych – w początkowej fazie programu LCS zakładano wykorzystanie opracowywanego pocisku NLOS-LS, jednak po jego anulowaniu jednostki pozostały bezbronne. Decyzja o rozpoczęciu programu integracji zapadła w 2014 roku, według planu każdy okręt wyposażony w powyższy moduł SSMM ma dysponować jednostką ognia składającą się z 24 pocisków rakietowych AGM-114L i brakiem możliwości przeładowania wyrzutni na morzu.

Główna faza prób nowego elementu systemu zwalczania celów nawodnych ma rozpocząć się w bieżącym roku i pozwolić na osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej w 2018 roku. Powyższy etap ma zostać zrealizowany na pokładzie USS Milwaukee (LCS 5).

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc