Zaloguj

Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2017

W dniach 16-18 czerwca 2017 roku w Łabiszynie odbyła się kolejna, VI już edycja Łabiszyńskich Spotkań z Historią. W tym roku tematem wiodącym był Generał Maczek i 1 Polska Dywizja Pancerna w Holandii 1944/1945.

Pierwszy dzień uroczystości rozpoczęła incenizacja historyczna ,,Operacja Cobra" w której zaprezentowali się sprzęt i rekonstruktorzy związani z US Army oraz Wehrmachtem i Waffen-SS w czasie walk w Normandii latem 1944 roku. Kolejnymi atrakcjami tego wieczoru było spotkanie z dwójką żyjących weteranów 1 Dywizji Pancernej oraz prezentacja filmu ,,Fighting for others, dying for Poland".

Drugiego dnia uruchomiono dioramy i wystawy. Następnie rozpoczęła się mała incenizacja ,,Front zbliża się do Bredy", oraz gra miejska ,,Marsz Czarnej Dywizji". Zorganizowano także wjazd wozów bojowych 1 Dywizji Pancernej do miasta pt: ,,Wyzwolenie Bredy". Przez łabiszyński rynek przemaszerowali członkowie wielu grup rekonstrukcji historycznej w pełnym rynsztunku oraz odbyła się uroczysta odprawa garnizonu. O godzinie 19 rozpocząła się inscenizacja historyczna ,,Breda 1944" w której zaprezentowali się sprzęt i rekonstruktorzy związani z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie oraz Wehrmachtem i Waffen-SS w czasie walk Holandii jesienią 1944 roku.

Trzeciego dnia, na plaży w pobliskim Smerzynie, rozpoczęto Rodzinny Piknik Historyczny inscenizacją historyczną ,,Holandia 1945" w której zaprezentowali się sprzęt i rekonstruktorzy związani z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie oraz Wehrmachtem i Waffen-SS w czasie walk Holandii wiosną 1945 roku.

Tegoroczna edycja Łabiszyńskich Spotkań z Historią zgromadziła conajmniej kilkanaście tysięcy widzów oraz kilkuset rekonstruktorów z conajmniej kilkunastu grup rekonstrukcyjnych, którzy przywieźli ze sobą historyczną ciężka technikę wojskową taką jak: brytyjski transpoter opancerzony Universal Carrier, niemiecki ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 251, amerykański transporter opancerzony M3 Halftrack, amerykańskie samobieżne działo przeciwlotnicze M16 MGMC, replikę niemieckiego niszczyciela czołgów Marder II, kanadyjski czołg średni Grizzly Mk. I, amerykański czołg średni M4A1(76)W Sherman czy replikę niemieckiego czołgu średniego PzKpfw V Ausf. A Panther, a także wiele historycznych, wojskowych samochodów terenowych i ciężarowych. Połączenie doskonałego ucharakteryzowania miasta na holenderską Bredę z czasów II wojny światowej, świetnej pracy pirotechników oraz ogromnego wysiłku rekonstruktorów dało zwykłym widzom odczuć niesamowity i niepowtarzalny klimat realiów II wojny światowej. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję Łabiszyńskich Spotkań z Historią w roku 2018!

Mateusz Zielonka

[cycloneslider id="15267"]

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc