Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kuwejt podpisał kontrakt na Super Hornety

30 marca Boeing oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali kontrakt w sprawie rozpoczęcia prac przy budowie serii samolotów F/A-18E/F Super Hornet przeznaczonych dla Kuwejtu – drugiego klienta eksportowego na powyższą konstrukcję.

Umowa ma wartość 1,1 mld dolarów i zakłada przygotowanie produkcji 28 samolotów bojowych (22 w wersji E i 6 F) – prace mają zostać zrealizowane do września 2022 roku. Do tego czasu zaplanowane jest uruchomienie kolejnych funduszy na powyższy program, pośrednictwo Departamentu Obrony to wynik zastosowania procedury FMS. Jest to drugi sukces eksportowy samolotów F/A-18E/F Super Hornet, które dotychczas trafiły wyłącznie do Australii (w dwóch transzach Canberra zakupiła 23 F/A-18F oraz 12 E/A-18G).

Siły zbrojne Kuwejtu, dzięki Super Hornetom, zastąpią obecnie eksploatowane F/A-18C/D Hornet i wraz z zamówionymi w Europie Eurofighter Typhoon zwiększą możliwości operacyjne lotnictwa. Negocjacje związane z zakupem Super Hornetów toczyły się od kilku lat, jednak w czasie kadencji prezydenta Obamy były spowolnione – to zaś spowodowało, że Kuwejt zamówił Typhoony. Ostatecznie zgoda na sprzedaż do 40 samolotów została wydana przez Departament Stanu w listopadzie 2016 roku – wniosek eksportowy opiewał na kwotę 10,1 mld dolarów.

Sukces w Kuwejcie może przeistoczyć się w nową falę zainteresowania F/A-18E/F Super Hornet na świecie także z innego powodu – Departament Obrony planuje, w ciągu najbliższych lat, zamówić około 110 fabrycznie nowych egzemplarzy, a dodatkowo rozpoczęto szeroką modernizację już posiadanych przez US Navy płatowców. W ramach standardu Block III mają otrzymać nowe możliwości operacyjne, częściowo przetestowane w ramach koncepcji Super Hornet Advanced.

Wśród potencjalnych rynków zbytu wymienia się takie państwa jak Kanadę (po zakończeniu sporu handlowego Boeing chce uczestniczyć w przetargu na 88 samolotów bojowych), Finlandię, Malezję, Polskę, Bułgarię czy Szwajcarię.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc