Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Krok ku fabryce amunicji na Litwie

Rheinmetall i litewskie władze wykonały kolejny krok w kierunku zbudowania na Litwie fabryki amunicji. Fot. Rheinmetall

3 czerwca grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o podpisaniu protokołu ustaleń w sprawie budowy fabryki amunicji na Litwie z Ministerstwem Gospodarki i Innowacji Republiki Litewskiej.

Stronę litewską reprezentowała minister Aušrinė Armonaitė, szef resortu gospodarki i innowacji, zaś inwestora prezes Rheinmetall AG Armin Papperger. Na mocy protokołu ustaleń (Memorandum of Understanding, MoU) budowa zakładu zbrojeniowego Rheinmetall AG na Litwie otrzymała status programu państwowego. MoU zawiera wstępne ustalenia odnośnie budowy zakładu. W najbliższych tygodniach nastąpić ma ogłoszenie lokalizacji przyszłej inwestycji. Równolegle wspomniany resort zainicjował wprowadzanie zmian prawnych, ułatwiających realizację projektów o dużej skali. Zostały one opracowane przez MGiI we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Środowiska i Kancelarią Rady Ministrów. Zmiany upraszczają planowanie przestrzenne, pozyskiwanie gruntów i procedury budowlane. Litewski parlament powinien przegłosować nowe regulacje prawne jeszcze podczas wiosennej sesji. Potencjalni inwestorzy z branży obronnej, w tym Rheinmetall AG, będą mogli w pełni skorzystać z nowych przepisów.

Według minister Armonaitė, „Podjęcie działań wiodących ku budowie fabryki Rheinmetalla na Litwie to znaczący krok w kierunku zaspokojenia potrzeb Litwy w zakresie obronności i bezpieczeństwa”. Jej zdaniem stworzenie zakładu „Pomoże zapewnić nieprzerwany dostęp do potrzebnej broni i amunicji, ponieważ wyroby potrzebne europejskiej obronności będą produkowane na ziemi litewskiej”. Litewska urzędniczka uchyliła również rąbka tajemnicy odnośnie skali inwestycji. Zgodnie ze słowami Armonaitė, zakład kosztujący ponad 180 mln EUR ma zapewnić ponad 150 miejsc pracy. Ma on wytwarzać kilkadziesiąt tysięcy pocisków artyleryjskich kal. 155 mm. Maximilian Froch, szef Międzynarodowego Zarządu Programów Strategicznych w Rheinmetall AG, stwierdził, że firma „jest wdzięczna, że Litwa wybrała ją na partnera przemysłu obronnego” oraz, że przedstawiciele grupy „cieszą się, że mogą się przyczynić do budowy niezależnych litewskich zdolności w dziedzinie amunicji”. W podobnym tonie wyraził się Armin Papperger, prezes Rheinmetall AG, dodając że długoterminowe partnerstwo z Litwą „po raz kolejny utwierdza Rheinmetall w przekonaniu, że firma jest jednym z filarów bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc