Zaloguj

Koszty uziemią indyjskie Jaguary?

19 sierpnia media indyjskie poinformowały, że ze względu na koszty Ministerstwo Obrony tego kraju rozważa zakończenie programu modernizacji odrzutowych samolotów bojowych SEPECAT Jaguar i zakup w ich miejsce kolejnej partii Su-30MKI.

Jaguary, które stanowią uzbrojenie sześciu eskadr indyjskiego lotnictwa, przechodzą obecnie prace modernizacyjne w ramach programu Darin-III, który obejmuje wymianę systemów awioniki pokładowej. W ramach kolejnego etapu władze tego kraju planowały wymianę jednostek napędowych – silniki Rolls-Royce Adour 811 miały zostać zastąpione przez amerykańskie Honeywell F-125IN. Okazuje się jednak, że cena zaoferowana przez konsorcjum Honeywell-HAL przewyższa budżet przygotowany przez władze.

Według mediów problem jest poważny, gdyż ze względu na wzrost masy własnej oraz zużycie silników Jaguary nie wykonują już lotów z maksymalną masą startową, a w przypadku awarii jednego z silników pilot ma polecenie katapultowania się. W ciągu ostatnich pięciu lat indyjskie lotnictwo utraciło dziesięć Jaguarów. Aby rozwiązać problem Ministerstwo Obrony rozważa zakup kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30MKI, które zastąpiłyby wysłużone maszyny. Obecnie Indie są jedynym użytkownikiem SEPECAT Jaguar na świecie.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Indii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc