Zaloguj

Kosmos Made in Poland – relacja z Forum Sektora Kosmicznego 2018

24 maja w centrum targowo-wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie odbyło się Forum Sektora Kosmicznego 2018. Była ta już druga edycja tego odbywającego się co dwa lata wydarzenia, której organizatorem był Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. i przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Majowe Forum objęte zostało patronatem medialnym ze strony miesięcznika Lotnictwo Aviation International a jego dziennikarze obecni byli na wydarzeniu.

 

Forum składało się z dwóch wzajemnie uzupełniających się wydarzeń – konferencji z udziałem przedstawicieli władz i administracji publicznej, wojska, sektora przedsiębiorstw, naukowców, ekspertów i dziennikarzy oraz wystawy, podczas której ponad 50 wystawców prezentowało swoje produkty i usługi związane z branżą kosmiczną. Część Konferencja składała się z trzech sesji: pierwsza dotyczyła implementacji Polskiej Strategii Kosmicznej i roli poszczególnych podmiotów w tym zakresie; druga, odnosiła się do potencjału i możliwości rozwoju firm na polskim i europejskim rynku kosmicznym; podczas ostatniej skupiono się natomiast na przykładach współpracy w sektorze kosmicznym i możliwości dołączenia do międzynarodowego łańcucha dostaw przez polskie przedsiębiorstwa.

Zebranych na sali gości przywitał Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz a otwarcia Forum dokonali Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oraz Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Dariusz Śliwowski. Podczas trzech sesji konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać łącznie kilkunastu wystąpień ze strony m.in. wysokich rangą urzędników Ministerstwa Przedsiębiorczości i Administracji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koncepcję funkcjonowania Polskiej Agencji Kosmicznej i jej roli miał okazję zaprezentować jej nowy Prezes – Grzegorz Brona, a Wicedyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A. Paweł Pacek przedstawił inicjatywę powołania w Polsce tzw. centrów inkubacji biznesu ESA.

Od strony gości zagranicznych obecni na Forum byli przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej i Europejskiego Obserwatorium Południowego. Szczególnie liczni na wydarzeniu byli natomiast reprezentacji zarówno polskiego jak i zagranicznego przemysłu kosmicznego. O ile jednak ci pierwsi zdecydowanie zdominowali część wystawową wydarzenia, o tyle drudzy mieli możliwość zaprezentowania swoich przedsiębiorstw w kontekście możliwości współpracy i dołączenia polskich małych i średnich firm do ich łańcuchów dostaw. W tym kontekście szczególnie warto wymienić tutaj prezentacje Airbus Defence and Space, OHB, Thales Alenia Space oraz Telespazio.

Późnym popołudniem, już po samej konferencji, organizatorzy przewidzieli czas na spotkania typu B2B, z których skorzystało liczne grono przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że rozmowy te przyniosłą rezultaty w postaci współpracy firm i jeszcze silniejszego rozwoju polskiej branży kosmicznej.

Wydarzenie objęte zostało patronatami honorowymi ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Obrony Narodowej, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz EU Industry Week 2018.

[cycloneslider id="forum-sektora-kosmicznego-2018"]

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc