Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Korweta Köln rozpoczęła próby morskie

Korweta Köln rozpoczęła próby morskie. Fot. twitter/Kommandeur 1. Korvettengeschwader

28 czerwca korweta Köln opuściła Hamburg i udała się na pierwsze zakładowe próby morskie. Jednostka jest prototypem drugiej serii korwet typu K130 budowanych dla Deutsche Marine.

Okręt wyszedł na Morze Północne i będzie operował w okolicach wyspy Helgoland. Po krótkiej przerwie będzie kontynuował testy w cieśninie Skagerrak. Będą to głownie próby mechanizmów głównych (siłowni, elektrowni, sterowania itp.) oraz nawigacyjnych.

Tymczasem do stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu trafiły dwie części przedostatniej z pięciu korwet - Augsburg. Program budowy drugiej serii jednostek typu K130 wchodzi w decydująca fazę produkcyjną. Wszystkie z okrętów są w różnych, w większości zaawansowanych stadiach budowy, zaś przekazanie pierwszej - Köln (F 265) - ma nastąpić w przyszłym roku. Nie jest wykluczone, że Marynarka Wojenna Republiki Federalnej Niemiec otrzyma kolejną serię tych korwet w wyniku zwiększenia budżetu obronnego.

Cięcie blach do produkcji Köln zainicjowano w lutym 2019 roku, jej wodowanie odbyło się w październiku 2020 roku, zaś chrzest w kwietniu bieżącego.

Drugą serię pięciu korwet typu K130 (Köln) buduje konsorcjum celowe ARGE K130. Tworzą je: Fr. Lürssen Werft GmbH & Co. KG (lider, obecna nazwa Naval Vessels Lürssen - NVL), thyssenkrupp Marine Systems GmbH i German Naval Yards Kiel GmbH na podstawie umowy z 2017 roku, mającej wartość 2,4 mld EUR.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc