Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Kontrakt na specjalne Chinooki

28 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Boeing podpisali kontrakt w sprawie budowy nowych śmigłowców MH-47G Chinook, które mają trafić do amerykańskich sił specjalnych.

Czerwcowa umowa ma wartość 81 mln dolarów, na jej mocy producent dostarczy cztery śmigłowce. Powyższy zakup otrzymał wysoki priorytet i jest związany z potrzebami dowództwa sił specjalnych wraz ze wzrostem zaangażowania operacyjnego na świecie. Obecnie Amerykanie dysponują około 68 egzemplarzami MH-47G Chinook Block I – większość z nich powstała poprzez przebudowę starszych płatowców (CH-47D, MH-47D oraz MH-47E), w 2014 roku Boeing dostarczył także osiem fabrycznie nowych MH-47G. Czerwcowe zlecenie nie informuje o jednym, czy cztery nowe śmigłowce będą wykonane w standardzie Block I czy też będą to już Block II. W marcu Boeing otrzymał kontrakt na budowę czternastu MH-47G Block II, jednak ich dostawy mają rozpocząć się najwcześniej w 2024 roku.

Śmigłowce MH-47G Chinook są przystosowane do wsparcia działań sił specjalnych na całym świecie. Posiadają powiększone zbiorniki paliwa, a zainstalowana sonda do uzupełniania pozwala na wydłużenie zasięgu dzięki wsparciu samolotów tankowania powietrznego. Rozbudowany układ systemów WRE oraz system łączności satelitarnej pozwala na operacje we wrogiej przestrzeni powietrznej.

(ŁP) Foto: Departament Obrony Stanów Zjednoczonych
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc