Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontrakt na pociski dla Homara

24 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostaw do klientów eksportowych pocisków ATACMS.

Umowa, o wartości 562 mln dolarów, zakłada produkcję i dostawy sprzętu dla trzech odbiorców – Bahrajnu, Rumunii oraz Polski. Całe zlecenie ma zostać zrealizowane do końca czerwca 2022 roku. Żadna ze stron nie informuje o szczegółach, dotyczących liczby zamówionego uzbrojenia, wyposażenia dodatkowego oraz podziału wartości kontraktu na poszczególnych odbiorców – cała procedura realizowana jest poprzez program FMS.

W ramach wniosku eksportowego, który otworzył drogę do zakupu pierwszego dywizjonu systemu HIMARS dla Polski, upublicznionego przez Departament Stanu w listopadzie zeszłego roku, była mowa o 30 pociskach ATACMS wyposażonych w głowice M57. Każda wyrzutnia HIMARS może przenosić jeden pocisk tego typu.

Powyższe zlecenie wpisuje się w wieloletni program ATACMS SLEP 3, który obejmuje wykorzystanie komponentów istniejących pocisków znajdujących się w zapasach amerykańskich sił zbrojnych. Przegląd wraz z wymianą elementów (m.in. głowicy bojowej) pozwala na dziesięcioletni okres składowania i wykorzystania.

(ŁP) Foto: US Army
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc