Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Koniec programu MAWS?

Jedną z alternatyw dla niemiecko-francuskiego programu MAWS i samolotu Airbus A320MPA może być "narodowy" Dassault Falcon 2000MRA. Fot. Łukasz Pacholski

7 lipca prasa francuska, powołując się na swoje nieoficjalne źródła w Paryżu, poinformowała, że rząd tego kraju ma wkrótce podjąć decyzję o wycofaniu się z niemiecko-francuskiego programu MAWS (Maritime Airborne Warfare System). Jest to wynik zakupu przez Berlin pięciu samolotów Boeing P-8A Poseidon.

Jak wskazuje La Tribune decyzja rządu niemieckiego wzburzyła decydentami w Paryżu - jednym z warunków kontynuacji programu MAWS był zakup przez Berlin przejściowych samolotów patrolowych w Europie. Airbus proponował C295MPA, Rheinland Air Services ATR-72MPA. Dodatkowo rząd francuski zaproponował wypożyczenie czterech (używanych) Breguet Atlantique 2 zmodernizowanych do standardu STD 6. Ostatecznie żadna z tych opcji nie wzbudziła zainteresowania Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec.

Według wstępnych założeń programu MAWS następcą dla samolotów patrolowych bazowania lądowego miał być Airbus A320Neo MPA, którego konfiguracja miała zostać przygotowana przez firmy francuskie oraz niemieckie. Ewentualne wykluczenie przedsiębiorstw niemieckich może otworzyć szanse dla innych nosicieli. Wśród nich wymienia się przede wszystkim trzy samoloty: Airbus A220 (co może stanowić ukłon w stronę Kanady, która może być nowym partnerem dla Francji i także prowadzi prace analityczne związane z poszukiwaniem następcy dla obecnie używanych Lockheed Martin P-3 Orion) bądź Dassault Falcon 8X – ta ostatnia konstrukcja została już wybrana przez francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych jako nosiciel systemu rozpoznawczego ARCHANGE. Odmiana patrolowa, w formie modelu koncepcyjnego, była już prezentowana w czasie Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu w 2019 roku. Dodatkowo, w 2017 roku, Dassault prezentował także wizję samolotu Falcon 2000MRA – siedem sztuk, w wersji patrolowej, zostały zamówione w listopadzie 2020 roku.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Koniec programu MAWS?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc