Zaloguj

Koniec produkcji MH-60R na horyzoncie

17 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że produkcja wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Sikorsky MH-60R Seahawk zakończy się w ciągu najbliższych 18 miesięcy, chyba, że pojawią się kolejni klienci.

US Navy ma otrzymać ostatni z 280 zamówionych egzemplarzy w czerwcu bieżącego roku, jednak na skutek decyzji Kongresu osiem kolejnych śmigłowców zostanie dostarczonych w 2019 roku – dzięki temu uda się m.in. wyrównać straty operacyjne, które miały miejsce w ostatnich latach. Dotychczas utracono około pięciu egzemplarzy. Poza tym producent zrealizował dwa kontrakty eksportowe – do Australii oraz Danii, a obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia dostaw pierwszych MH-60R do Arabii Saudyjskiej.

Brak nowych zamówień eksportowych powoduje jednak, że producent zakłada zamknięcie linii montażowej, co planowane jest na koniec przyszłego roku. Może się to zmienić w przypadku znalezienia nowych rynków zbytu – zainteresowanie zakupem MH-60R wyraża obecnie m.in. Meksyk (8 sztuk), a producent planuje udział w przetargu w Republice Korei (12 sztuk) oraz Republice Federalnej Niemiec (około 20).

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc