Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Koniec pierwszej fazy testów w australijskim programie LAND 400 Phase 3

Australian Army zakończyła pierwszą fazę testów konkurujących ze sobą bojowych wozów piechoty Lynx KF41 (po prawej) i AS21 Redback, które mają zastąpić obecnie używane wozy rodziny M113. Fot. Departament Obrony Australii

4 sierpnia Departament Obrony Związku Australijskiego zaprezentował materiały z testów i prezentacji siły ognia bojowych wozów piechoty Rheinmetall Lynx KF41 (patrz np. WiT 10/2020) i Hanwha Defense AS21 Redback (patrz WiT 1/2021), rywalizujących o zamówienie w programie LAND 400 Phase 3.

Próby i prezentacja zostały przeprowadzone na poligonie Puckapunyal w stanie Wiktoria. Konkurujące firmy dostarczyły zgodnie z umową po trzy pojazdy do prób realizowanych przez Australian Army. Pojazdy były testowane i poddawane ocenie w różnych warunkach pogodowych oraz w zróżnicowanym terenie, co zdaniem dowódcy plutonu LAND 400 Trials (pododdział odpowiedzialny za realizację testów) mjr. Joela Sloane'a, ma pozwolić na upewnienie się, że testowane pojazdy będą zdolne do służby w Australian Army.

Testy obejmowały również wysadzenie pojazdów testowych, dzięki czemu potwierdzono założoną odporność na wybuchy min i IED. Podczas prób uzbrojenia pojazdy prowadziły ogień z 30 mm armat i 7,62 mm km (sprzężonych z armatami oraz umieszczonych w zdalnie sterowanych stanowiskach strzeleckich) na dystansach od 300 do 2000 m. Podczas testów mobilności sprawdzono możliwość zarówno prowadzenia samodzielnych manewrów, jak i poruszania się ramach pododdziału.


Wybór dostawcy łącznie 467 pojazdów dla Wojsk Lądowych Sił Obronnych Australii nastąpi w 2022 r. Jednym z kluczowych wymogów postawionych oferentom jest zaangażowanie lokalnych firm do łańcucha poddostawców oraz podwykonawców. Według australijskiego rządu, całkowita wartość programu może wynieść od 18,1 mld do nawet 27,1 mld AUD.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc