Zaloguj

Kongsberg z umową na dostawę kolejnej partii pocisków JSM do Japonii

Kongsberg dostarczy Japonii kolejną partię pocisków JSM. Fot. Kongsberg

1 grudnia koncern Kongsberg poinformował o podpisaniu kolejnej umowy z Ministerstwem Obrony Japonii w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw kierowanych pocisków Joint Strike Missile. Broń ma stanowić uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II wdrażanych do eksploatacji w tym kraju.


Jest to trzecia umowa pomiędzy stronami. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach żadna ze stron nie informuje o szczegółach. Jedynym publicznym elementem jest wartość umowy, która wynosi 93 mln dolarów. Ministerstwo Obrony Japonii rozpoczęło zakupy pocisków JSM w marcu 2019 roku, kiedy obie strony zawarły umowę na dostawę partii wstępnej - wówczas nie poinformowano o żadnych szczegółach. W listopadzie 2019 roku podpisano drugi kontrakt, który opiewał na kwotę 49 mln dolarów.


Zaprojektowane przez koncern Kongsberg pociski JSM mają stanowić uzbrojenie floty wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II eksploatowanych przez Siły Samoobrony tego kraju. Obecnie realizowany jest kontrakt na 42 egzemplarze, natomiast władze japońskie podjęły decyzję o zakupie kolejnych 105 sztuk (w tym 42 w wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B, na co zgodę wydał w bieżącym roku Departament Stanu).

Każdy samolot mieści dwa pociski w wewnątrzkadłubowych komorach na uzbrojenie, co pozwala na zwalczanie celów naziemnych oraz nawodnych przy użyciu 125 kg głowicy bojowej. Możliwość użycia JSM ma zostać certyfikowana wraz z wdrożeniem do służby oprogramowania Block 4, co jest przewidziane na 2021 rok. Dzięki JSM maszyny będą w stanie zwalczać cele z dużej odległości, przekraczającej 200 km.


Poza samolotami rodziny Lockheed Martin F-35 Lightning II Kongsberg JSM może być zintegrowany z innymi typami maszyn bojowych. Testy zrealizowano m.in. z Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon oraz Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Kongsberg z umową na dostawę kolejnej partii pocisków JSM do Japonii”

  1. JSM mój.ulubiony.gadzet dla F-35 już tu pisałem nasze F-35z tymi rakietami to zupełnie nowa jakość poza tym serwisować będziemy NSM i chyba bez problemu udało.by.się zrobić to samo z JSM

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc