Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kongsberg z kolejnymi umowami na pociski rodziny NSM

Norweskie siły zbrojne otrzymają nową partię kierowanych pocisków przeciwokrętowych Kongsberg NSM. Dodatkowo już dostarczone egzemplarze przejdą niezbędne przeglądy pozwalające na ich dalsze wykorzystanie. Fot. Forsvaret

29 października norweska spółka Kongsberg Defence & Aerospace AS poinformowała o podpisaniu dwóch kontraktów z Agencją Zaopatrywani Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA) w sprawie kontynuacji programu budowy i rozwoju pocisków rodziny NSM. W ostatnich tygodniach to druga część inwestycji rządu norweskiego w kwestii zakupów nowoczesnych systemów rakietowych produkowanych przez powyższego producenta.

W ramach nowej serii umów, o wartości 1,4 mld NOK, Kongsberg dostarczy kolejną partię kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM. Stanowią podstawowe uzbrojenie ofensywne fregat typu Fridtjof Nansen i okrętów rakietowych typu Skjold. Zgodnie z tradycją żadna ze stron nie informuje o liczbie zamówionych pocisków oraz okresie realizacji umowy. Dodatkowo druga umowa obejmuje realizację usługi przeglądów wydłużających resursy techniczne już dostarczonych NSM, które są zamawiane sukcesywnie od 2007 roku.

Zaprojektowany na przełomie wieków Kongsberg Naval Strike Missile (NSM) jest jednym z najnowocześniejszych pocisków przeciwokrętowych w świecie zachodnim. Dotychczas system został zakupiony przez Norwegię, Polskę, Stany Zjednoczone, Rumunię i Republikę Federalną Niemiec.

Powyższe umowy to nie jedyne sukcesy koncernu Kongsberg w ostatnich dniach. 21 października FMA zamówiła nieokreśloną partię pocisków JSM (Joint Strike Missile), które będą stanowić uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II norweskiego lotnictwa wojskowego. Zgodnie z planami pociski JSM mają zostać certyfikowane do użycia na samolotach F-35A i F-35C wraz z wdrożeniem do służby oprogramowania standardu Block 4 – z tego też względu nosicielami tej broni mogą stać się m.in. polskie samoloty zamówione w styczniu ubiegłego roku, a także już dostarczane maszyny, które przejdą proces aktualizacji oprogramowania. Proces integracji rozpoczął się w 2020 roku, a wstępna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w 2023 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc