Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kongsberg naprawi kolejne polskie pociski NSM

18. WOG podpisał umowę z Kongsberg Defence & Aerospace AS w sprawie naprawy kolejnej partii pocisków NSM Morskiej Jednostki Rakietowej 3. FO w Gdyni. Fot. Łukasz Pacholski

27 maja 18. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Wejherowa poinformował o podpisaniu umowy z firmą Kongsberg Defence & Aerospace AS w sprawie naprawy kolejnej partii kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM znajdujących się w uzbrojeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.


Powyższa umowa została zawarta 19 maja i ma wartość 8,3 mln PLN brutto. Zamawiający ani usługodawca nie informują o liczbie pocisków, które będą poddawane naprawie. Jest to druga tego typu umowa, w październiku 2020 roku 18. WOG oraz Kongsberg podpisali kontrakt w sprawie naprawy dwóch pocisków (wartość 3 mln PLN netto) – tego typu dane pozwalają szacować, że obecnie także mowa o niewielkiej liczbie NSM poddawanych pracom naprawczym. Jak wskazuje zamawiający, wykonawca nie przewiduje zlecenia podwykonawstwa w ramach obecnego zamówienia, a bezprzetargowy wybór oferty Kongsberg Defence & Aerospace AS ma związek z faktem, że jest to jedyny oferent, który może zrealizować powyższą usługę. Zakres prac nie został upubliczniony.

Polska zakupiła znaczną partię pocisków Kongsberg NSM: w grudniu 2008 roku dwanaście sztuk, w grudniu 2010 roku kolejnych 38. W grudniu 2014 roku zamówiono jeszcze 24 pociski, co wynikało z potrzeb sformowanego drugiego dywizjonu ogniowego MJR.

W ramach zobowiązań offsetowych na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce powstało Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych NSM, które rozpoczęło działalność w 2021 roku. Uzyskane kompetencje obejmują poziom I serwisowania rakiet NSM. W lipcu 2020 roku WZE podpisały z 18.WOG umowę w sprawie serwisu pojazdów MJR, która obowiązywać będzie do końca bieżącego roku (ma wartość 36 mln PLN brutto).

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc