Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Konferencja GROTowisko22

Fot.: DWOT.

W dn. 3-4 czerwca br. odbyła się druga edycja konferencji dotyczącej karabinka MSBS GROT - „GROTowisko22”. Pierwszego dnia, w gronie ekspertów i żołnierzy debatowano o wnioskach z użytkowania i rozwoju tej konstrukcji. Drugi dzień miał charakter praktyczny, w zawodach strzeleckich udział wzięli przedstawiciele różnych rodzajów Sił Zbrojnych, uczelni wojskowych oraz cywile. Takie spotkania  w gronie eksperckim nie tylko uzmysławiają nam potencjał karabinka, ale również jego bezprecedensowy wpływ na zdolności taktyczne piechoty, czego dowodem był poziom prezentowanych kompetencji drużyn podczas zawodów – podsumował wydarzenie dowódca Terytorialsów, gen. broni Wiesław KUKUŁA.

 

W dniach 3-4 czerwca br. zorganizowana została druga edycja konferencji dotyczącej modułowego systemu broni strzeleckiej – 5,56 mm karabinek MSBS GROT, w tym roku pod nazwą GROTowisko-22. Tegoroczna edycja GROTowiska odbywała się w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu oraz na strzelnicy „BELLONA Marynino”, gromadząc liczne grono ekspertów, specjalistów i żołnierzy. Pierwszego dnia konferencji odbyły się prelekcje specjalistów oraz merytoryczna dyskusja, drugi dzień miał charakter praktycznych zawodów strzeleckich.

Merytorycznie o MSBS GROT

Naszymi celami są: integracja środowiska eksperckiego, rozwijanie komunikacji pomiędzy użytkownikami, inżynierami i konstruktorami oraz znoszenie barier uniemożliwiających swobodną wymianę doświadczeń z wdrożenia i eksploatacji karabinka GROT. Efektem naszych działań ma być bardziej efektywne wdrożenie karabinka w Siłach Zbrojnych oraz inspirowanie - również przez ekspertów cywilnych - jego rozwoju.

Takimi słowami Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław KUKUŁA otworzył pierwszy dzień GROTowiska22.

Prelegenci w swych wystąpieniach skupili się na wykazaniu różnych perspektyw związanych z użytkowaniem GROT-a. Płk BINKO z Dowództwa WOT przedstawił wnioski wynikające z eksploatacji karabinka z perspektywy instytucji eksperckiej. Jak podkreślił:

Użytkować GROT-a będą kolejne armie świata. Widzimy, że jest na Ukrainie, a u nas dziś używanych jest już ponad 60 tys. kompletów i wartość ta wzrasta. 

Piotr SOYKA z POL SOF Academy podkreślił zaś, że cieszy się, że:

... jest taka sytuacja jak teraz, że GROT wszedł do wojska, ale na zasadzie współpracy z fabryką broni, a nie na zasadzie fabryka produkuje, a my to kupujemy.

Do historii powstania karabinka odniósł się prof. dr hab. inż. Ryszard WOŹNIAK z Wojskowej Akademii Technicznej. Mocno akcentował znaczenie tworzenia i rozwoju rodzimej broni:

Produkcja broni ma charakter narodowy, dlatego w interesie Polski jest ochrona tego dobra(…) Jeżeli nie będziemy mieli tego podstawowego uzbrojenia, to będziemy po prostu bezbronni. Przedstawiciel zarządu Fabryki Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o., Seweryn FIGURSKI zaznaczył zaś, że – Trzy lata GROTA w Wojsku Polskim to ewolucja karabinka. Od czasu wersji A0 mamy już perspektywę A3 i kolejne. Doświadczenie Terytorialsów wpływa na rozwój MSBS GROT

Pierwszy dzień konferencji zakończył się moderowaną dyskusją żołnierzy-użytkowników z inżynierami-konstruktorami nt. przyszłości GROT-a.

Wielkie Strzelanie - praktyczny sprawdzian GROT-a

Drugiego dnia odbyły się zawody strzeleckie, w których rywalizować mieli okazję zarówno użytkownicy wojskowi jak i cywilni. Walczyło w nich blisko 200 uczestników, Terytorialsi, stowarzyszenia strzeleckie i 10 zespołów z Wojska Polskiego. W zawodach wojskowych, żołnierze konkurowali ze sobą w aż pięciu obszarach: strzelania z karabinka, rozkładania i składanie karabinka, ładowanie magazynków, test wiedzy nt. karabinka, strzelania z karabinka – konkurencja drużynowa, wyłoniono również najlepsza kobietę zawodów.

Żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrzno-Desantowej oraz 18 Dywizji Zmechanizowanej potwierdzili wiedzę i umiejętności w zakresie użytkowania karabinka GROT wygrywając współzawodnictwo w konkurencjach: rozkładanie i składanie karabinka, ładowanie magazynka oraz w teście wiedzy na temat broni.

Żołnierze WOT w czterech na pięć konkurencji znaleźli się na podium zawodów.  Żołnierze 5 Mazowieckiej BOT udowodnili swoje mistrzostwo w najważniejszej umiejętności żołnierskiego rzemiosła – strzelaniu. Zdobyli złoto w kategorii zespołowej oraz złoto i brąz indywidualnie. Zwycięstwo w indywidualnym strzelaniu z karabinka MSBS GROT zdobył ppor. Maciej Skolimowski również z 5 Mazowieckiej Brygady OT.  Pula wyróżnień i medali dowodzi, że Terytorialsi w razie potrzeby będą skuteczni i gotowi na wszelkie zagrożenia.

Viribus Unitis – wspólnymi siłami

Dwa intensywne dni pokazały, że takie wydarzenia są niezwykle potrzebne, a współdziałanie jest tutaj kluczowe. Dowódca terytorialsów gen. broni Wiesław KUKUŁA podsumowując GROTowisko-22 zaznaczył, że:

W ubiegłym roku skupiliśmy się na ocenie sytuacji(…). Mocno skupialiśmy się na omówieniu absolutnie podstawowych procesów niezbędnych do dalszego wdrażania karabinka. W tym roku silniej wybiegliśmy w przyszłość, oprócz omówienia wniosków z eksploatacji karabinka w wersji A2 sporo rozmawialiśmy na temat wersji A3. W zasadzie zdefiniowaliśmy też potencjalne wymagania do wersji A4. To co najbardziej mnie cieszy to otwarta, mocno krytyczna dyskusja i zauważalny skokowy wzrost świadomości związanej z eksploatacją karabinka. Mogę również potwierdzić, iż mamy w Polsce świetnych, zarówno wojskowych jak i cywilnych, ekspertów z tej dziedziny. Sporo się od siebie w ciągu tych dwóch dni nauczyliśmy.

Przedstawiciel radomskiej Fabryki Broni Łucznik Pan Seweryn FIGURSKI zaznaczył zaś, że:

Informacje, które idą od strony użytkownika, głównie od strony WOT, dają nam kierunek, wyznaczają trendy i pokazują jakie są oczekiwania, a naszym zadaniem jest żeby spełniać, dozbrajać polskiego żołnierza, podnosić jego zdolności bojowe i wpływać na bezpieczeństwo naszego kraju.

Wiodącym tematem tegorocznego „Grotowiska” była szeroko rozumiana kwestia „ulepszania” podstawowego karabinka kalibru 5,56 i prace nad jego kolejnym wersjami.

- Broń jest cały czas udoskonalana i rozwijana. Idziemy ciągle do przodu żeby spełniać oczekiwania, zwiększać funkcjonalność tej broni, zwiększać jej zdolności bojowe – komentował Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom, producenta Grotów.

Polskie wojsko chce aby w wersji Grota która ma już niedługo wejść do produkcji czyli A3, zmiany miały charakter przede wszystkim ergonomiczny oraz poprawiające wytrzymałość broni. Jedną z takich korekt jest planowana wymiana kolby na mocniejszą.

- Kolba jest bardzo ważnym elementem, który służy nie tylko do oparcia o dołek strzelecki, ale który używa żołnierz do wielu innych funkcji, również do usuwanie zacięcia, gdzie się nią tłucze, mówiąc kolokwialnie, o ziemię, żeby wprawić w ruch element ruchomy i usunąć zacięcie. Dlatego chcemy ją wzmocnić – wyjaśnia Figurski, który podkreślał, że Fabryka Broni robi wszystko aby oczekiwane przez wojsko zmiany i ulepszenia Grotów jak najszybciej trafiały do produkcji. Przeszkodą jest jednak nadmierna biurokracja i rozrośnięte nad miarę przepisy.

- Każda najmniejsza zmiana wymaga tony papieru, formalności, zatwierdzeń, weryfikacji. To nas hamuje. To nie jest bezwładność fabryki. My naprawdę potrafimy szybko zrobić i szybko wprowadzić zmiany. Cała machina proceduralna w Polsce hamuje ich natychmiastowe wprowadzenie na wyposażenie – komentował.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Konferencja GROTowisko22”

  1. Co jest przyczyną rezygnacji z wersji kalibru 7.62x51?
    Dlaczego wersja wyborowa ma być na nabój pośredni 5,56?
    Kiedy ruszy produkcja wersji bullpup?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc