Zaloguj

Koncern Leonardo rozpoczął dostawy śmigłowców AW149 do Egiptu

Jeden z AW149 dostarczonych w ubiegłym roku do Egiptu sfotografowany w czasie lotu testowego we Włoszech. Fot. Fabrizio Capenti

18 stycznia media brytyjskie poinformowały, że koncern Leonardo rozpoczął dostawy wielozadaniowych śmigłowców AW149 do sił zbrojnych Egiptu. Łącznie zamówienie, o wartości około 1 mld dolarów, obejmuje 32 egzemplarze powyższej rodziny.


Według dostępnych informacji Leonardo dostarczył z Włoch pięć maszyn w 2020 roku. Pierwsze trzy trafiły do właściciela we wrześniu 2020 roku, a pod koniec roku dostarczono kolejne dwa. Kontrakt, który nie jest komentowany przez producenta, obejmuje 24 wojskowe AW149 (nieoficjalnie ich konfiguracja transportowa ma pozwalać na zabranie do ośmiu żołnierzy), a także 8 cywilnych AW189. Wszystkie otrzymały identyczny układ napędowy, który składa się z dwóch silników GE Aviation CT7. AW149 mają stanowić element grup lotniczych dwóch śmigłowców desantowych typu Mistral zakupionych we Francji (wcielono je do służby w 2016 roku). W rywalizacji o powyższe zamówienie koncern Leonardo pokonał europejskie konsorcjum NHIndustres, oferujące wielozadaniowe NH90.Dla programu AW149 sukces w Egipcie może stanowić przełom marketingowy. Wcześniej Leonardo sprzedał jedynie pięć egzemplarzy Tajlandii, a wcześniej oferował konstrukcję (bez sukcesów) w Polsce oraz Turcji. Niepowodzenia spowodowały, że producent skoncentrował działania na rzecz programu AW139, który w ciągu ostatnich lat stał się jednym z dominatorów na rynku w segmencie wielozadaniowych wiropłatów o maksymalnej masie startowej dochodzącej do 7 ton.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Koncern Leonardo rozpoczął dostawy śmigłowców AW149 do Egiptu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc