Zaloguj

Kompleksowa ekspozycja Teldat w Kielcach

W trakcie MSPO 2019 kompleksową ekspozycję w dziedzinie wojskowego ICT prezentował Teldat, producent kompleksowych rozwiązań z zakresu zautomatyzowanych systemów dowodzenia i łączności, z których  wiele już teraz jest używanych w Wojsku Polskim, zdobyło uznanie również w świecie, a niektóre z nich są wykorzystywane w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w kolejnych.

Nowością w tegorocznej bogatej ekspozycji są m.in, Węzły Teleinformatyczne w wersji przenośnej (WTi), w które ma być wyposażone WP w br.

https://zbiam.pl/wreszcie-wojsko-bedzie-mialo-wezly-teleinformatyczne/

Na tegorocznym MSPO Teldat prezentuje np. najnowsze wersje:

  • Zautomatyzowanych Systemów Zarządzania Walką i Łączności: Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku - HMS JAŚMIN, Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny – BMS JAŚMIN oraz Żołnierza – DSS JAŚMIN;
  • Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego (również TZKOP) – JFSS JAŚMIN;
  • Węzłów Teleinformatycznych oraz oprogramowania z zakresu wsparcia dowodzenia i działań wojsk, dedykowanych m.in. dla ww. rozwiązań.

https://www.teldat.com.pl/images/download/czasopisma/Wojsko-i-Technika-2017-05-JASMIN.pdf

Wiele z demonstrowanych wyrobów jest już z powodzeniem wykorzystywane przez MON, a niektóre z nich eksploatowane są w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w następnych. Są nimi np. ostatnio zakontraktowane przez MON: WTi (przeznaczone na szczebel operacyjno-taktyczny) oraz HMS C3IS JAŚMIN – oprogramowanie/Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku (m.in. nagrodzony DEFENDER-em w trakcie poprzedniej edycji MSPO).

https://zbiam.pl/teldat-dostarczy-kolejna-partie-urzadzen-dla-systemu-patriot/

Demonstrowane, wg Teldat-u również jedyne zwłaszcza polskie, WTi powstały na podstawie dwudziestoletniego doświadczenia zdobytego w trakcie opracowywania, wdrażania, eksploatacji i doskonalenia węzłów teleinformatycznych Jaśmin, także szkolenia ich obsług, administratorów i użytkowników. Pierwsze ich zestawy, na podstawie wieloletniej umowy z grudnia 2018 roku podpisanej z Inspektoratem Uzbrojenia, będą dostarczone jeszcze w tym roku do naszej armii. Razem jest to około kilkaset różnego rodzaju militarnych urządzeń i oprogramowań, które można było zobaczyć na ekspozycji Teldatu. Sprzęt ten wychodzi z tej spółki z certyfikatem SDIP-27 Level B i każdy z nich jest szczelny elektromagnetycznie, dzięki czemu m.in. nie ma konieczności umieszczania ich w odpowiednio przygotowanych i kosztownych kontenerach.

https://zbiam.pl/interoperacyjnosc-to-podstawa-sojuszniczych-dzialan-zapewnia-ja-swd-c3is-jasmin/

Bydgoska firma prezentowała też rodzinę wojskowych terminali komputerowych o przekątnych od 5 do 12 cali. Sprzęt ten, zdaniem Teldat-u też jako jeden z nielicznych, a może nawet jedyny w świecie, spełnia wyśrubowane normy środowiskowo – mechaniczne i klimatyczne. Na dowód tego jeden z nich pozostawał na opisywanej ekspozycji uruchomiony i zanurzony w wodzie, a drugi w akwarium o temperaturze podwyższonej do 50oC, choć urządzenia te mogą działać nawet w temperaturze do 70oC.

https://zbiam.pl/jasmin-bije-kolejne-rekordy/

Na stoisku Teldat-u prezentowano też oprogramowania opracowane i rozwijane przez tę spółkę, m.in.:

- wymieniony już HMS C3IS Jaśmin, jedyny wykorzystywany w WP system wsparcia dowodzenia i działań wojsk w wojskach lądowych, pozostający także na NATO-wskiej liście zaufanych sojuszniczych produktów AFPL. a co za tym idzie mogący być używanym przez wojska koalicyjne;

- BMS C3IS Jaśmin, zdaniem przedstawicieli Teldat-u, też jedyne zwłaszcza polskie dojrzałe i sprawdzone wojskowe oprogramowanie spełniające np. najszerszy zakres standardów wymiany informacji operacyjnych i w dużej mierze zunifikowane z ww. HMS C3IS Jaśmin wykorzystywanym w WP, co jest jego następną kapitalną cechą.

https://zbiam.pl/bms-jasmin-powod-dumy-teldatu/

BMS C3IS Jaśmin jest od dawna gotowy do wdrożenia i był prezentowany łącznie ze sprzętem elektronicznym umieszczonym na makiecie czołgu. Znajdowały się tam też elementy podstawowe oraz dodatkowe, przeznaczone dla wozów specjalistycznych m.in. dowodzenia. Jak podkreśla dyrektor Daniel Lemke system jest wyposażony w nowoczesny i nowoczesny interkom, który może być odłączany od pojazdu i podłączany pod radiostację osobistą żołnierza. Dzięki temu i wyposażeniu w kamery przednią i tylną, można prowadzić za jego pomocą np. rozpoznanie i strumieniować pozyskiwany obraz do wnętrza pojazdu, a jeżeli pojazd przykładowo będzie połączony szerokopasmową radiostacja lub satelitą istnieje także możliwość strumieniowania tych informacji do stanowiska dowodzenia. BMS C3IS Jaśmin może również być integrowany ze wszystkimi pojazdowymi środkami łączności, sensorami, efektorami m.in. automatycznego uruchomienia filtrowentylacji itp.

W aspekcie powyższego warto nadmienić, że w trzecim dniu targów odbyła się ceremonia wręczenia nagród specjalnych pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas której prezes TELDAT został odznaczony Złotą Gwiazdą Lider Bezpieczeństwa Państwa, a wiceprezes tej firmy otrzymał Złoty Medal za Innowacyjność na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności.

https://zbiam.pl/teldat-dwukrotnie-uhonorowany-w-tym-tytulem-lidera-innowacyjnosci-na-rzecz-bezpieczenstwa-panstwa/

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kompleksowa ekspozycja Teldat w Kielcach”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc