Zaloguj

Kolizja niszczyciela USS John McCain

21 sierpnia na Morzu Południowo-Chińskim doszło do kolizji amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS John McCain z chemikaliowcem Alnic Mc pływającego pod banderą Liberii – w wyniku zdarzenia pięciu członków amerykańskiego zostało rannych, a dalszych dziesięciu jest zaginionych.

Obie jednostki znajdują się obecnie w Singapurze. Na bazie dostępnych fotografii wynika, że dziób statku handlowego wbił się w lewą burtę amerykańskiego okrętu. Na obszarze wypadku, do którego doszło około 5 rano czasu lokalnego, trwa obecnie akcja poszukiwawczo-ratownicza z udziałem okrętów singapurskich oraz śmigłowców. Niszczyciel płynął do Singapuru na roboczą wizytę związaną z działaniami operacyjnymi na wodach azjatyckich.

Chemikaliowiec Alnic Mc został zbudowany w 2008 roku, charakteryzuje się wymiarami 183x32 metrów. Ma nośność 50760 ton i tonaż brutto 30040 ton. Pod względem wymiarów jest mniejszy od kontenerowca ACX Crystal, który zderzył się z USS Fitzgerald w czerwcu, jednak ma większy tonaż brutto i nośność.

W ciągu ostatnich tygodni to drugi incydent tego typu z udziałem amerykańskich niszczycieli na wodach azjatyckich. 17 czerwca kolizję „zaliczył” USS Fitzgerald, który obecnie oczekuje w Japonii na transport do Stanów Zjednoczonych na generalny remont, mogący kosztować około 500 mln dolarów. USS John McCain czeka podobny los, jednak wydaje się, że rachunek będzie niższy.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Malezji
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Kolizja niszczyciela USS John McCain”

  1. Może i koszt remontu będzie niższy ale w tym wypadku wyższa jest cena życia którą ponieśli marynarze. Mówi się obecnie o 10 zaginionych, jeśli nie zostali znalezieni do teraz to należy uznać ich za martwych jak na Fitzgeraldzie.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc