Zaloguj

Kolizja na morzu

5 lutego US Navy poinformowała o kolizji, do której doszło pomiędzy dwoma okrętami należącymi do Stanów Zjednoczonych i operującymi na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Do powyższego zdarzenia doszło pomiędzy krążownikiem rakietowym USS Leyte Gulf oraz okrętem zaopatrzeniowym USNS Robert E. Peary w czasie realizacji operacji uzupełniania zapasów na morzu. Oba okręty należą do grupy bojowej lotniskowca USS Abraham Lincoln i przechodzą ćwiczenia przed zaplanowanym na bieżący rok rejsem operacyjnym. Według oficjalnego komunikatu uszkodzenia obu objęły rufy, nikt na pokładach nie odniósł obrażeń, a oględziny uszkodzeń zostaną zrealizowane po powrocie okrętów do portu. Nie odnotowano także zanieczyszczenia środowiska, w czasie incydentu przekazywano zapasy suche.

W trakcie operacji RAS, uzupełniania zapasów na morzu, jednostki operują w bliskiej odległości od siebie. Manewr wymaga dużej precyzji od nawigatorów oraz sterników okrętów. W bieżącym roku to pierwsza, większa, kolizja z udziałem amerykańskich okrętów wojennych. US Navy wdraża obecnie program naprawczy dotyczący procedur nawigacji oraz dowodzenia jednostkami, który wprowadzono po dwóch wypadkach z udziałem niszczycieli typu Arleigh Burke w Azji.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc