Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny sukces Bell 412EPX w Europie

Fot. Bell Textron

5 czerwca w Sarajewie doszło do podpisania umowy pomiędzy lokalnym przedstawicielem firmy Bell Textron z władzami kantonu sarajewskiego w sprawie zakupu i dostawy wielozadaniowego śmigłowca Bell 412EPX.

Pojedynczy egzemplarz wraz z niezbędnymi elementami dodatkowymi będzie kosztował władze lokalne około 30 mln KM (około 16,6 mln USD) – postępowanie przetargowe zapoczątkowano w 2022 roku. Ostatecznie w rywalizacji znalazły się dwie oferty, druga została odrzucona z powodów proceduralnych. Nowy śmigłowiec trafi do służb porządku publicznego kantonu i będzie wykorzystywany do szerokiego spektrum zadań ukierunkowanych na zabezpieczenie mieszkańców.

Dla Bell Textron i programu 412 EPX jest drugi sukces na rynku służb porządku publicznego w Europie. W lipcu 2022 roku dwa egzemplarze zostały zamówione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji.

W przypadku sukcesu w Sarajewie, część mediów wskazuje, że władze Bośni i Hercegowiny mogą szerzej zacieśnić współpracę z amerykańskim producentem. Jest to związane z postępującymi pracami nad zakupem następców dla obecnie eksploatowanych śmigłowców Bell UH-1H przekazanych przez administrację Stanów Zjednoczonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc