Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejny krok w sprawie wydłużenia służby Mi-24

4 października Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych poinformował o zawarciu z WSK PZL-Świdnik S.A. umowy w sprawie realizacji próby zmęczeniowej struktury śmigłowca Mi-24, mającej na celu weryfikację pomysłu dotyczącego wydłużenia resursów technicznych wiropłatów tego typu.

Powyższa umowa, o wartości 5,5 mln złotych bez VAT, została podpisana 24 września. W jej ramach do próby, mającej trwać w latach 2019-21, zostanie wykorzystany wycofany z eksploatacji śmigłowiec Mi-24D o numerze 272. WSK PZL-Świdnik S.A. zostały wybrany bezprzetargowo, co było związane z faktem krótkiego czasu przewidzianego na wykonanie prac, a także kompetencji zakładu dysponującego wykwalifikowany personel oraz stanowisko dostosowane do tego typu zadania.

Według upublicznionych informacji, próba zmęczeniowa ma dać pełną odpowiedź na możliwość wydłużenia resursów technicznych – ma ona potwierdzić trwałość do wykonania 5500 godzin lotu i 14000 lądowań.

Obecnie Wojsko Polskie dysponuje flotą około 28 śmigłowców Mi-24D/W, które stacjonują w dwóch bazach lotniczych (w Inowrocławiu oraz Pruszczu Gdańskim). Według deklaracji mają zostać zastąpione przez nową generację maszyn szturmowych, które kryją się pod kryptonimem Kruk – ze względu na zmianę priorytetów MON powrócił do pomysłu modernizacji Mi-24 połączonej z wydłużeniem resursów technicznych.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Kolejny krok w sprawie wydłużenia służby Mi-24”

  1. Pewnie. Muszą przejść te próby pomyślnie! Ja już znam wyniki bez badań. Kto płaci ten wymaga. Najwyżej poczytają gazety gdzie jeszcze latają starsze od naszych i przedłużą resurs zamiast o 6lat to na 4... I kasa zarobiona. A badany egzemplarz powisi na stanowisku ile trzeba i będzie w doskonałym stanie po badaniach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc