Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejny krok Finlandii ku członkostwu w NATO

Finlandia i Szwecja zapewne niedługo podejmą formalne kroki do członkostwa w NATO. Fot. Ilmavoimat.

12 maja prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö i premier tego państwa Sanna Marin wydali wspólne oświadczenie w sprawie akcesji Finlandii do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Obydwoje polityków oświadczyli, że „członkowstwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii” a ponadto „jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały Sojusz”. Prezydent i premier Finlandii przekonują, że „Finlandia musi bezzwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO”. Według nich „stosowne polityczne kroki potrzebne do formalnego podjęcia tej decyzji zostaną podjęte w ciągu kilku najbliższych dni”. W oświadczeniu poinformowano także, że stosowne dyskusje i konsultacje na temat dołączenia neutralnej dotychczas Finlandii do NATO trwały przez kilka tygodni. Wynikało to z przeprowadzenia niezbędnej kampanii informacyjnej i przeprowadzenia badań opinii publicznej, a także z konieczności przeprowadzenia konsultacji międzynarodowych, szczególnie z członkami NATO oraz sąsiednim Królestwem Szwecji.

Jeśli chodzi o to ostatnie państwo, szwedzkie media donoszą, że już w poniedziałek 16 maja rząd szwedzki zorganizuje specjalne posiedzenie poświęcone dyskusji dotyczącej członkostwa w NATO. Szwedzkie media spekulują, że już podczas tego posiedzenia zapaść ma decyzja o złożeniu formalnego wniosku w sprawie dołączenia Królestwa Szwecji do NATO. Tym samym pozycja NATO nad Bałtykiem ulegnie znaczącemu wzmocnieniu. Warto nadmienić, że zmiana dotychczasowej neutralnej polityki Helsinek i Sztokholmu wynika z agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej, a w ostatnich miesiącach stosunek do przystąpienia obydwu państw do NATO zmienił się z raczej niechętnego (obydwa państwa tradycyjnie pozostają neutralne, przynajmniej formalnie) na pozytywny. Rządy Finlandii i Szwecji konsultowały się ze sobą w tej sprawie i kilkukrotnie zapowiadały koordynację terminu składania formalnych wniosków w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc