Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny krążownik typu Ticonderoga wycofany ze służby

Fot. US Navy

28 czerwca w amerykańskiej bazie morskiej w Norfolk w stanie Virginia odbyła się uroczystość wycofania ze służby w US Navy krążownika rakietowego USS Vicksburg (CG 69).

Jest to dziesiąty okręt II serii krążowników typu Ticoderoga, które były wyposażone w pionowe wyrzutnie Mk 41. Jednostka została zamówiona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w lutym 1988 roku w stoczni Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi. Ostatecznie krążownik wszedł do służby 14 listopada 1992 roku. Początkowo planowano, że otrzyma nazwę Port Royal, jednak przed położeniem stępki dokonano zmiany na Vicksburg.

Przez całą swoją karierę operował w strukturach Floty Atlantyku. W styczniu 2020 roku rozpoczęto proces modernizacji i wydłużenia resursu technicznego (koszt 175 mln USD). Prace miały trwać 18 miesięcy, jednak ze względu na opóźnienia oraz wzrost kosztów nigdy ich nie zakończono (według raportów GAO, do lata 2023 roku wydano około 500 mln USD, a gotowość prac wynosiła 85%). Na początku 2024 roku okręt wyholowano ze stoczni BAE Systems w Norfolk z przeznaczeniem do wycofania.

Jak wskazuje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych jednostka zostanie przeholowana do Filadelfii, gdzie zostanie zakonserwowana w oczekiwaniu na swój los.

Ze względu na wyeksploatowanie US Navy sukcesywnie wycofuje krążowniki typu Ticonderoga. W linii pozostało dwanaście, jednak jeszcze w bieżącym roku zaplanowano wycofanie przynajmniej czterech. Ich następcami mają być budowane seryjnie niszczyciele typu Arleigh Burke oraz planowane krążowniki nowego pokolenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc