reklama Helikon-Tex

Kolejny incydent z F-35A Lightning II

8 czerwca Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały o nowym incydencie związanym z wielozadaniowym samolotem bojowym Lockheed Martin F-35A Lightning II.


W czasie lądowania w bazie lotniczej Hill doszło do uszkodzenia maszyny – po przyziemieniu na pasie startowym w niekontrolowany sposób złożyła się jedna z goleni podwozia. Pilot, wykonujący lot treningowy, wyszedł z incydentu bez obrażeń, a na czas usunięcia samolotu z pasa startowego inne maszyny znajdujące się w powietrzu zostały skierowane na lotniska zapasowe. Zdarzenie zostanie zbadane przez komisję. Wstępnie uszkodzenia zostały określone jako poważne.

W ciągu ostatnich dni to drugi wypadek związany z samolotami F-35A Lightning II. 19 maja na Florydzie rozbił się egzemplarz należący do US Air Force - wówczas pilot katapultował się. Dotychczas nie odnotowano podobnego incydentu z podwoziem. Dodatkowo, przynajmniej raz, wypadkowi zapobiegł system Auto GCAS.

Lockheed Martin dostarczył klientom na całym świecie ponad 500 seryjnych samolotów F-35 Lightning II różnych wersji. Łącznie wylatały około 300 tys. godzin, z czego część w czasie działań bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu. Dodatkowo maszyny należące do Włoch oraz Norwegii wykonywały już zadania ekspedycyjne w ramach zobowiązań sojuszniczych.

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 comments on “Kolejny incydent z F-35A Lightning II”

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc