Zaloguj

Kolejny C295 dla Kazachstanu

21 marca koncern Airbus poinformował o podpisaniu umowy na sprzedaż i dostawę do Kazachstanu kolejnego lekkiego samolotu transportowego C295. Maszyna (w przeciwieństwie do wcześniejszych) ma zasilić Straż Graniczną tego państwa.

Producent oraz zamawiający nie informują o szczegółach porozumienia. Obecnie w Kazachstanie jest eksploatowanych osiem samolotów tego typu, które w lotnictwie wojskowym zastąpiły An-26. Kontrakt na ich zakup został podpisany w 2012 roku, a dostawy prowadzone sukcesywnie. Dla producenta marcowa umowa to jeden z pierwszych tegorocznych sukcesów programu C295, w styczniu poinformowano bowiem o sprzedaży pojedynczego egzemplarza do Sił Powietrznych Wybrzeża Kości Słoniowej. Co ciekawe, został on ukończony pod koniec lutego i obecnie przechodzi proces prób w locie.

Służby graniczne Kazachstanu będą kolejną formacją porządku publicznego, która zdecydowała się na zakup C295. Wcześniej tą drogą poszły m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej oraz policja Tajlandii.

W bieżącym roku ważnym elementem projektu C295 ma być rozpoczęcie dostaw samolotów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (wersja transportowa), dla Kanady (wersja poszukiwawczo-ratownicza) oraz podpisanie planowanego kontraktu na około 56 egzemplarzy dla sił zbrojnych Indii.

(ŁP) Foto: Airbus
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc