Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny batalion BMD-4M i BTR-MDM

16 czerwca Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zapowiedziało, że 19 lipca kolejny batalion 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej (76. Gw. DDSz) z Pskowa będzie w lipcu przezbrojony w gąsienicowe bojowe wozy desantu BMD-4M i transportery opancerzone BTR-MDM Rakuszka. Łącznie otrzyma on 39 nowych wozów bojowych ‒ 31 BMD i osiem BTR, które dostarczył Kurganskij maszinostroitielnyj zawod (Kurganmaszzawod), wchodzący w skład spółki NPO „Wysokotocznyje Komplieksy” korporacji „Rostiech”. Od dwóch miesięcy kadra batalionu przechodzi szkolenie w zakresie obsługi nowego sprzętu, co odbywa się w 242. Ośrodku Przygotowania Bojowego młodszych specjalistów Wojsk Powietrzno-Desantowych (WDW) w Omsku. 

Będzie to druga partia nowych wozów bojowych WDW przekazana od początku tego roku. 17 stycznia taką samą partię sprzętu także przekazano innemu batalionowi 234. Pułku Desantowo-Szturmowego, także ze składu 76. Gw. DDSz. Był to zarazem siódmy dostarczony batalionowy zestaw wozów BMD-4M i BTR-MDM. Wówczas zastępca szefa sztabu WDW gen. mjr. Anatolij Koncewoj zapowiedział, że w 2020 r. WDW dostanie jeszcze dwa batalionowe zestawy takich wozów. Kolejny przekazano w marcu, choć w rosyjskich mediach nie było na ten temat oficjalnej informacji. Jedynie komentarze, że w resortowych środkach przekazu pojawiły się fotografie wozów BMD-4M z oznaczeniami 3. batalionu 108. Pułku Desantowo-Szturmowego 7. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej WDW (tzw. górskiej) ze sztabem w Noworosyjsku. 3. batalion wcześniej używał BMD-2. 

Choć przezbrojenie 3. batalionu 108. pułku faktycznie odbyło się, to w części rosyjskich mediów pojawia się informacja, że drugi tegoroczny batalionowy zestaw sprzętu będzie przekazany dopiero 19 lipca, gdyż odnoszą się do niego jako do ósmego zestawu BMD-4M i BTR-MDM w ogóle. Gdyby 3. batalion 108. pułku otrzymał sprzęt w marcu, zestaw lipcowy byłby dziewiątym z kolei.  

Natomiast rosyjski resort obrony dodaje, że do końca tego roku WDW odbierze ponad 400 nowych lub zmodernizowanych egzemplarzy uzbrojenia i sprzętu, w tym wozy BMD-4M.  

(Adam M. Maciejewski) Foto: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc