Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejne zestawy Switchblade dla Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił partię amunicji krążącej Switchblade, która ma trafić na Ukrainę. Fot. AeroVironment Inc.

6 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą AeroVironment Inc. w sprawie produkcji i dostaw na Ukrainę zestawów amunicji krążącej Switchblade.


Umowa, zawarta poprzez procedurę FMS i sfinansowana z funduszy pomocy wojskowej FMF, opiewa na kwotę 17,9 mln USD. Na jej mocy producent, do maja 2023 roku, ma wyprodukować i dostarczyć nieokreśloną liczbę zestawów Switchblade. Według Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, pakiet pomocy dla Ukrainy ma obejmować ponad 700 sztuk amunicji krążącej powyższego typu – pierwsze z nich trafiły do użytkowników jeszcze w kwietu i pochodziły z zasobów amerykańskich sił zbrojnych.

Produkowane przez firmę Aero Vironment Inc. zestawy amunicji krążącej Switchblade są oferowane w dwóch podstawowych odmianach: 300 oraz 600. Główną różnicą jest zastosowana głowica bojowa: wersja 300 jest przeznaczona do niszczenia punktów umocnionych bądź pojedynczych osób (zasięg do 10 km lub 15 min lotu), z kolei Switchblade 600 (długotrwałość lotu 40 min lub zasięg ponad 90 km) wskazywany jest jako broń pozwalająca na obezwładnienie pojazdów opancerzonych.

Poza systemem Switchblade AeroVironment Inc. realizuje (także finansowany z funduszy pomocy wojskowej) kontrakt na dostawy bezzałogowych aparatów latających RQ-20 Puma AE oraz przekazała 100 bezzałogowych aparatów latających Quantix.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc