Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Kolejne V-22B Osprey dla Marines

28 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz konsorcjum Bell/Boeing podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostawy do US Marine Corps kolejnych samolotów pionowego startu i lądowania MV-22B Osprey.

Umowa ma wartość 165 mln dolarów i zakłada budowę dwóch MV-22B Osprey, które zostaną dostarczone do września 2023 roku. Cała kwota została uruchomiona w momencie podpisania kontraktu. Tak niewielka liczba samolotów może zastanawiać, być może ich zakup jest związany chęcią uzupełnienia stanów sprzętowych – w 2017 roku USMC stracił trzy MV-22B (w tym dwa w warunkach bojowych na obszarze Bliskiego Wschodu). Biorąc pod uwagę, że Bell/Boeing realizuje obecnie trzecią (i ostatnią) umowę wieloletnią na samoloty rodziny V-22 Osprey, jest to ostatnia okazja do uzupełnienia strat.

Obecnie V-22 Osprey są eksploatowane przez Stany Zjednoczone oraz pierwszego klienta eksportowego –Siły Samoobrony Japonii. Producenci oraz rząd federalny prowadzą działania marketingowe ukierunkowane na zdobycie kolejnych kontraktów, jednak próby nie są owocne. Dla USMC MV-22B Osprey stanowi jeden z kluczowych typów statków powietrznych – służy do przerzutu żołnierzy i sprzętu z pokładów jednostek desantowych lub baz lądowych. Dodatkowo, jak pokazały doświadczenia, przerzucają pododdziały specjalne.

(ŁP) Foto: USMC
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem
  • HSW

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc