Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne testy F-15E Strike Eagle z systemem EPAWSS

Wyposażony w system EPAWSS F-15E z dywizjonu testowego 422nd TES pobiera paliwo z samolotu KC-46A podczas ćwiczeń LFTE 20.03. Fot. USAF

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) prowadzą testy poligonowe wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15E Strike Eagle wyposażonego w system EPAWSS (Eagle Passive/Active Warning and Survivability System).


EPAWSS jest to cyfrowy, pasywno-aktywny system ostrzegania przed opromieniowaniem radiolokacyjnym oraz zbliżającymi się pociskami przeciwlotniczymi. Zintegrowany jest ze zautomatyzowanym systemem przeciwdziałania elektronicznego. System będzie instalowany w samolotach F-15E w miejsce przestarzałego już dziś systemu AN/ALQ-135 TEWS (Tactical Electronic Warfare System). Ten ostatni był instalowany w latach 80. XX wieku zarówno w myśliwcach F-15C/D Eagle jak i F-15E Strike Eagle. Zmodernizowane F-15E wyposażone w EPAWSS będzie można rozpoznać po pogrubionych owiewkach instalowanych w nasadach stateczników pionowych.


Na początku października 2015 roku firma Boeing otrzymała kontrakt na opracowanie i instalację systemu EPAWSS. Jako głównego podwykonawcę wybrała ją firma BAE Systems. Wartość umowy oszacowano na 4 miliardy USD, przy założeniu, że system zostanie zainstalowany w około 420 samolotach F-15 Eagle oraz F-15 Strike Eagle. Według obecnych planów EPAWSS otrzyma jedynie flota 217 F-15E. System znajdzie się również na wyposażeniu 144 nowych wielozadaniowych samolotów bojowych F-15EX Advanced Eagle.

F-15E z zainstalowanym systemem EPAWSS został oblatany na początku kwietnia 2019 roku przez dywizjon testowy 40th FTS. Rozpoczął się wówczas wieloetapowy program prób na ziemi i w powietrzu. Docelowo ma brać w nim udział sześć egzemplarzy. Obecnie testowane są cztery F-15E przypisane do dywizjonów testowych: 46th TS z bazy Eglin na Florydzie, 422nd TES z bazy Nellis w Newadzie oraz 772nd TS z bazy Edwards w Kalifornii. Dywizjon 772nd TS podlega pod skrzydło testowe walki elektronicznej 412th TW EWG (Electronic Warfare Group). Realizuje ono m.in. testy w komorze bezechowej Benefield Anechoic Facility (BAF). Testy F-15E z EPAWSS w komorze bezechowej BAF zostały zakończone w kwietniu bieżącego roku. Celem badań było m.in. sprawdzenie kompatybilności systemu EPAWSS z komponentami awioniki F-15E, w tym ze stacją radiolokacyjną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AN/APG-82 AESA.


W dniach 17–20 listopada wyposażony w EPAWSS F-15E z dywizjonu 422nd TES brał udział w ćwiczeniach „LFTE 20.03”. W zorganizowanych w bazie Nellis w Newadzie ćwiczeniach LFTE (Large Force Test Event) brały udział m.in. F-35A, F-22A, F-16C, samoloty szturmowe A-10C oraz walki elektronicznej EA-18G i EC-130H. Celem ćwiczeń było m.in. sprawdzenie możliwości nowych systemów takich jak EPAWSS czy pokładowa stacja radiolokacyjna AN/APG-83 AESA (F-16C) podczas symulowanych misji obezwładnienia i niszczenia naziemnych środków przeciwlotniczych (SEAD) oraz neutralizowania pasywnych systemów wykrywania (IRST). Udział F-15E w kompleksowych ćwiczeniach takich jak LFTE oznacza rozpoczęcie przez USAF testów systemu EPAWSS w warunkach poligonowych z udziałem symulowanych systemów przeciwlotniczych.

Pod koniec roku ma zapaść decyzja o zakończeniu tzw. fazy rozwoju konstrukcji (EMD) i wejściu programu w fazę testów operacyjnych i oceny konstrukcji (IOT&E). Rozpoczęcie pełnoskalowej produkcji systemu EPAWSS ma rozpocząć się w roku budżetowym 2023.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc