Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Kolejne S-70i Black Hawk International dla kalifornijskich strażaków

6 sierpnia prasa kalifornijska poinformowała, że Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej stanu Kalifornia rozstrzygnął postępowanie przetargowe na zakup dwunastu śmigłowców przeznaczonych do zadań przeciwpożarowych oraz ratownictwa.

W powyższym postępowaniu uczestniczyło dwóch oferentów spośród których wybrano konsorcjum Sikorsky-Air Methods oferujące śmigłowce S-70i Black Hawk International z linii montażowej w zakładach PZL Mielec. Według dostępnych informacji, w Polsce powstaną wiropłaty w standardzie podstawowym, które po przetransportowaniu do Stanów Zjednoczonych przejdą proces zabudowy wyposażenia dodatkowego, które zrealizuje Air Methods. W pokonanym polu znalazła się oferta koncernu Leonardo z AW189.

Władze stanu Kalifornia planują zakup dwunastu śmigłowców, które mają służyć do zadań przeciwpożarowych z wykorzystaniem podkadłubowego kosza o pojemności 1850 litrów. Poza tym nowy wiropłat ma charakteryzować się możliwością zabrana do dziewięciu pasażerów – mają to być strażacy bądź ratownicy. Cenę jednostkową oszacowano na maksymalną kwotę 20 mln dolarów (w tym koszty szkolenia personelu, a także utrzymania wsparcia eksploatacji). Pierwsze z S-70i mają zostać dostarczone w ciągu roku od momentu podpisania umowy, co spodziewane jest w sierpniu (o ile Leonardo nie złoży skargi na rozstrzygnięcia postępowania).

Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej stanu Kalifornia chce przy pomocy powyższego zakupu wymienić obecnie eksploatowaną flotę dwunastu śmigłowców ratowniczo-przeciwpożarowych Bell UH-1H Huey. Powyższe maszyny odkupiono z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony w 1990 roku.

W powyższym roku program S-70i Black Hawk International może liczyć na dwa kontrakty ze strony władz Kalifornii. Obok zamówienia na dwanaście sztuk dla Departamentu, trzy kolejne planuje zakupić Hrabstwo Los Angeles.

(ŁP) Foto: L.A. County Fire Department
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc