Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Kolejne okręty patrolowe dla Portugalii

20 lipca w stoczni West Sea Shipyard w Viana do Castelo w Portugalii odbyła się uroczystość wcielenia do służby okrętu patrolowego NRP Sines, trzeciego przedstawiciela typu Viana do Castelo budowanego dla Marynarki Wojennej tego kraju.

Umowa na budowę została podpisana w 2002 roku. Ostatecznie jego budowa rozpoczęła się w 2014 roku, a uroczyste wodowanie miało miejsce 3 maja 2017 roku. Początkowo planowano do dziesięciu jednostek, jednak problemy budżetowe ograniczyły projekt do czterech sztuk. Ostatni z nich Setúbal ma wejść do służby w 2019 roku.

Przy okazji lipcowej uroczystości premier Portugalii ogłosił zamówienie kolejnych sześciu okrętów powyższego typu, a także jednej jednostki wielozadaniowej. Każdy z nich ma kosztować około 50 mln euro, a budowa ma potrwać około dwóch lat – wszystkie mają powstać w stoczni West Sea Shipyard.

Patrolowce typu Viana do Castelo mają kadłuby o długości 83,1x13 metrów i wyporność 1600 ton. Uzbrojenie składa się z bezzałogowe stanowiska OTO Melara Marlin WS z armatą kalibru 30 mm oraz dwóch wielkokalibrowych karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm. Dodatkowo na rufie znajduje się lądowisko dla wielozadaniowego śmigłowca Westland Super Lynx Mk.95. Głównym zadaniem okrętów jest dozór morskiej strefy wyłączności gospodarczej, w czym zastępują stare jednostki typów João Coutinho oraz Baptista de Andrade.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc