Zaloguj

Kolejne Lakoty dla US Army

3 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Airbus Helicopters podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostaw kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-72A Lakota, które trafią do US Army.

Umowa ma wartość 122,5 mln dolarów i obejmuje piętnaście śmigłowców UH-72A Lakota, które stanowią zmilitaryzowaną i zamerykanizowaną wersję modelu H145. Cała partia zostanie dostarczona przez linię montażu ostatecznego w Columbus w Stanach Zjednoczonych. Lakoty są sukcesywnie kupowane od 2006 roku – pierwsze zamówienie opiewało na 345 sztuk, które zastąpiły w jednostkach lotniczych US Army UH-1H Iroquis, OH-58 Kiowa, a także UH-60 Black Hawk. Głównym zadaniem jest realizacja zadań transportowych, szkolnych i łącznikowych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz państw zaprzyjaźnionych. W 2014 roku US Army ogłosiła chęć kontynuacji zakupów UH-72A w liczbie 155 sztuk, które miałyby trafić do jednostek szkolnych.

Airbus promuje UH-72A Lakota poza Stanami Zjednoczonymi. Dotychczas jedynym sukcesem poza tym rynkiem była Tajlandia, która zakupiła sześć sztuk poprzez procedurę FMS. W kolejnych latach negocjowano sprzedaż kolejnych dziewięciu, jednak ostatecznie Bangkok nie zdecydował się na kontynuację zakupów.

(ŁP) Foto: US Army
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc