Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne JDAM-y dla polskich F-16

Zamówienie zostało podzielone na dwie części. W ramach pierwszej pozyskanych a zostać 40 bomb w standardzie B/B, równoważnej, albo ewentualnie nowszej, dopuszczonych do eksploatacji na samolotach F-16 C/D Block 52+ użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP, w ilości 40 szt. Mają się one składać z przedziału kierowania KMU-572 B/B, zapalnika lotniczego FMU-152A/B i bomby lotniczej Mk-82. Ich zakup ma zostać zrealizowany do 30 października 2017. Potem będzie realizowana druga część zamówienia w postaci kolejnych 440 bomb, także w wersji standardu B/B lub nowszej o podobnej kompletacji. Do końca października 2018 ma ich zostać dostarczonych kolejnych 40, a w latach 2019-2022 do Polski ma trafiać po 100 JDAM-ów, za każdym razem z terminem dostawy do końca października.

JDAM-y (Joint Direct Attack Munition – wspólna amunicja ataku bezpośredniego)  to bomby szybujące powstałe w wyniku nakładania na bomby niekierowane specjalnych nakładek naprowadzających (układ naprowadzania inercyjnego i GPS) i sterujących (zestaw ogonowy z powierzchniami sterowymi), sprawiających że stają się one bronią precyzyjną, zdolną do rażenia celów na odległościach do 20 km - a zatem spoza zasięgu rażenia systemów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu.

Planowany zakup wpisuje się w politykę dokupowania uzbrojenia dla polskich F-16. W ostatnim czasie rozpoczęto także przetarg na 440 bomb GBU-12 D/B Paveway II, 550 „zwykłych” Mk-82 i sfinalizowano zakup precyzyjnych taktycznych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu AGM-158A JASSM (o zasięgu 370 km). Coraz bliżej do zakupu kolejnych 70 JASSM-ów w wersji ER (Extended Range) mającej zasięg 900 km.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc