Zaloguj

Kolejne fundusze na rozwój F-35 Lightning II

15 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali dwie umowy związane z kontynuacją rozwoju wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

Razem mają wartość 430 mln dolarów i mają obowiązywać do lutego 2024 roku. W ich ramach producent ma realizować prace badawczo-rozwojowe, integrację nowych elementów wyposażenia i uzbrojenia, certyfikację. Badania będą obejmować zarówno loty doświadczalne oraz naziemne stanowiska testowe. Nowe umowy to kontynuacja wieloletniego programu rozwoju i doskonalenia konstrukcji, a także zainstalowanego oprogramowania, co pokazują ostatnie przykłady.

Tego samego dnia US Air Force poinformowała bowiem o rozpoczęciu prób w locie systemu Auto GCAS, który ma wspierać działania pilota w sytuacjach uderzenia w ziemię. Tego typu system jest już zainstalowany na części F-16 Fighting Falcon oraz F-22A Raptor, w przypadkach (m.in. utraty przytomności przez pilota) może przejąć sterowanie w celu wyrównania lotu uniemożliwiając w ten sposób katastrofę samolotu. Próby realizowane są w oparciu o ośrodek badawczo-doświadczalny w Edwards w Kalifornii.

Inną nowością, o której poinformowano 15 listopada, był pierwszy zrzut kierowanej bomby GBU-49 – powyższe zadanie przeprowadził samolot F-35A należący do 34. Eskadry Myśliwskiej USAF stacjonującej w bazie lotniczej Hill.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc