Zaloguj

Kolejne fundusze na produkcję śmigłowców MH-47G Chinook Block II

Boeing otrzymał kolejnych 18,3 mln USD na kontynuację prac przy śmigłowcach MH-47G Chinook Block II. Fot. US Army

14 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Boeing w sprawie uruchomienia dodatkowych środków budżetowych przeznaczonych na produkcję ciężkich śmigłowców MH-47G Chinook Block II dla sił specjalnych tego kraju.

Czerwcowa umowa ma wartość 18,3 mln USD i pozwoli na zakupy oraz produkcję podzespołów dla wiropłatów tego typu. Pierwszy seryjny MH-47G Chinook Block II został dostarczony w sierpniu 2020 roku, a łącznie Boeing uzyskał dotychczas umowy na dostawy 24 egzemplarzy. Część z nich powstaje poprzez przebudowę już eksploatowanych maszyny w wersji Block I. Obecnie zamówienia na rzecz sił specjalnych Stanów Zjednoczonych są jedynymi dotyczącymi programu Block II. Wkrótce ma dojść do formalnego podpisania kontraktu na produkcję i dostawę 14 egzemplarzy dla Wielkiej Brytanii. Będzie to pierwszy eksportowy użytkownik maszyn tej wersji.

Boeing liczy także na innych klientów zagranicznych, którzy byliby skłonni zakupić CH-47F Chinook Block II. Ma to umożliwić utrzymanie linii montażowej w zakładach w Filadelfii do czasu podjęcia decyzji w Stanach Zjednoczonych. Po presji ze strony Kongresu, armia amerykańska podjęła decyzję o wznowieniu prób i oceny programu, co może otworzyć drogę do podpisania wieloletniej umowy na modernizację posiadanej floty CH-47F Chinook Block I do nowego standardu. Dotychczas zakładano, że fundusze przeznaczone na prace mogłyby zostać skierowane na programy wiropłatów przyszłości rozwijanych w ramach projektu FVL.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc