Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejne fundusze na modernizację Super Hornetów

24 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing podpisali umowę dotyczącą dalszego finansowania programu modernizacji i wydłużenia resursów wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet Block II.


Kwietniowa umowa ma wartość 75 mln dolarów ma obowiązywać do kwietnia 2025 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono żadnych środków finansowych, które będą przelewane wraz z realizacją prac. Będą one prowadzone w zakładach Boeinga w St.Louis oraz El Segundo. Częściowo mają objąć prace badawcze, których celem jest zakończenie certyfikacji wydłużenia resursu technicznego do 9000 godzin (pierwsze Super Hornety mają resurs wydłużony do 7500 godzin) oraz podsystemów awioniki pokładowej.

Według planów program SLEP ma objąć 573 Super Hornety eksploatowane przez US Navy. Pierwszy z nich został przekazany przez Boeinga w lutym bieżącego roku. W jego ramach wydłużona jest żywotność struktury (z 6000 do 9000 godzin), a także prowadzone są zmiany w awionice pokładowej - całość pozwoli na dostosowanie ich do standardu Block III. Rocznie SLEP ma przechodzić do 50 maszyn.

Realizacja programu SLEP pozwoli na wydłużenie eksploatacji Super Hornetów (a w przyszłości także samolotów przełamania obrony przeciwlotniczej E/A-18G Growler), których resursy wyczerpują się szybciej niż oczekiwano (m.in. ze względu na zaangażowanie militarne Stanów Zjednoczonych w liczne konflikty na świecie). Dodatkowo zdobyty czas pozwoli na przezbrojenie dywizjonów w F-35C Lightning II oraz rozpoczęcie prac nad samolotem nowej generacji, który jest obecnie określony jako F/A-XX.

(ŁP) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc