Zaloguj

Kolejne fundusze na F-35 Lightning II

26 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali dwie umowy dotyczące kontynuacji programu produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

W ramach pierwszej z nich, za kwotę 831 mln dolarów, producent zrealizuje montaż i dostawę piętnastu egzemplarzy F-35A Lightning II, które są przeznaczone dla Sił Powietrznych Australii. Maszyny zostaną zakontraktowane w ramach XIV serii produkcyjnej – ich dostawa ma zostać zrealizowana do marca 2023 roku. Obecne plany wskazują, że Australijczycy zakupią 72 samoloty z opcją na 28. Pierwszy egzemplarz (AU-1) został przekazany w 2015 roku i służył do szkolenia załóg w bazie Luke w Arizonie. Dotychczas producent dostarczył czternaście sztuk, z czego część stacjonuje w kraju.

W ramach drugiej umowy, o wartości 328 mln dolarów, uruchomiono finansowanie zakupu komponentów i części, które będą przeznaczone dla produkcji i montażu ostatecznego 48 wielozadaniowych F-35A Lightning II przeznaczonych dla US Air Force w ramach XV serii produkcyjnej. Prace mają zostać zrealizowane do czerwca 2023 roku, do tego czasu można spodziewać się uruchomienia pełnego finansowania produkcji.

(ŁP) Foto: RAAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc