Zaloguj

Kolejne dziewięć F-35A Lightning II w Australii

Australia od kilku lat wdraża do eksploatacji kolejne partie F-35A, docelowo ma ich mieć 72 egzemplarze w czterech jednostkach bojowych. Fot. RAAF

Siły Powietrzne Australii (RAAF – Royal Australian Air Force) wzbogaciły się w pierwszych dniach listopada o kolejne dziewięć samolotów bojowych F-35A. Przybyły ona do położonej na wschodnim wybrzeżu kontynentu bazy Williamtown z Luke w Arizonie w Stanach Zjednoczonych w ramach operacji „Lightning Ferry”, wspierane przez tankowce KC-30A (Airbus 330 MRTT).

Przybycie nowych maszyn oznacza, że Australia dysponuje obecnie 30 egzemplarzami Lockheed Martin F-35A Lightning II z 72 planowanych do zakupienia. Pozostałe mają być dostarczone sukcesywnie do 2023 r., co pozwoli na wyposażenie czterech jednostek, wykorzystujących po kilkanaście egzemplarzy F-35A.

Szkolenie pierwszych pilotów australijskich na samoloty bojowe 5 generacji rozpoczęło się w grudniu 2014 r. w bazie Luke AFB w Stanach Zjednoczonych. Personel latający RAAF szkoli się tam w 61 Dywizjonie Myśliwskim (61 FS) ze składu 56 Skrzydła Myśliwskiego USAF. Do początku 2020 r. wyszkolono w Luke AFB 50 australijskich pilotów F-35A, z czego 16 do poziomu instruktora.

Ponadto rozpoczęto już także proces wystawienia własnej jednostki szkolnej F-35A – będzie nią 2 OCU (Operational Conversion Unit) z bazy Williamtown, latający obecnie na F/A-18 Hornet. Jednostka ma odpowiadać za szkolenie pilotów, jak i techników obsługujących F-35A. Kolejne samoloty bojowe tego typu dla RAAF będą jednak tak jak dotychczas trafiać najpierw do Luke AFB, a dopiero później przylatywać do Australii.

Pierwszą jednostką bojową RAAF wykorzystującą F-35A został 3. Dywizjon ze składu 81 Skrzydła z Williamtown, który otrzymał pierwsze samoloty w grudniu 2018 r. i ma osiągnąć wstępną gotowość bojową (IOC) do końca 2020 r., a pełną gotowość bojową w 2023 r. Jako drugi w przyszłym roku zostanie przezbrojony 77. Dywizjon z tej samej bazy, latający na F/A-18A i B. Ponadto Australia dysponuje trzema innymi jednostkami wyposażonymi w samoloty bojowe – 1 Dywizjonem z Amberley (F/A-18F Super Hornet), 6 Dywizjonem (EA-18G Growler) i 75 Dywizjon z Tindal (F/A-18A/B Hornet). Ta ostatnia jednostka ma otrzymać pierwsze F-35A w 2022 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc