Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Kolejne dwa śmigłowce CH-47F Chinook w Australii

Amerykanie dostarczyli Australijczykom dwa kolejne śmigłowce CH-47F Chinook. Fot. Departament Obrony Australii

24 czerwca Departament Obrony Australii poinformował, że Stany Zjednoczone dostarczyły do tego kraju dwa dodatkowe ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47F Chinook. Tym samym flota wiropłatów tego typu w strukturach australijskiego lotnictwa wzrosła do czternastu sztuk.


Para CH-47F Chinook Block I została dostarczona na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Lockheed Martin C-5 Galaxy 23 czerwca. Po zmontowaniu oraz niezbędnych próbach maszyny trafią do 5. Pułku Lotniczego armii australijskiej – ich zakup i dostawa zostały zrealizowane w iście ekspresowym tempie. Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż czterech śmigłowców w kwietniu 2021 roku. Pierwsza para trafiła do Australii w lipcu 2021 roku, a łącznie całość kosztowała Australijczyków do 295 mln USD. Takie szybkie tempo wynikało z faktu, że śmigłowce pochodziły z zasobów armii amerykańskiej.

Głównym powodem zakupu dodatkowych CH-47F Chinook jest niezadowalający poziom gotowości operacyjnej wielozadaniowych śmigłowców NHIndustries MHR-90 Taipan (w grudniu 2021 roku rząd australijski zdecydował się na ich przyspieszone wycofanie i zastąpienie przez H-60 Black Hawk nieznanej wersji oraz MH-60R Seahaw). Dodatkowo zdolności transportowe pozwalają na wykorzystanie w różnorodnych działaniach na terenie kraju (m.in. jako wsparcie dla operacji przeciwpożarowych) oraz na świecie.

Pierwszych siedem, fabrycznie nowych, CH-47F Chinook zostało zamówionych przez Australię w 2010 roku. Ich dostawy zrealizowano w 2015 roku. W marcu 2016 roku podpisano umowę na trzy kolejne, które dostarczono w czerwcu tego samego roku – także pochodziły prosto z linii montażowej Boeinga i należały do partii zamówionej wcześniej na potrzeby US Army.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc