Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne ciężarówki Tatry dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej

Ciężki samochód terenowy Tatra Force T815-7 6×6 w wersji z platformą. Fot. Adam Hauner/Wikimedia Commons

24 sierpnia Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej podpisało z firmą Tatra Trucks a.s. umowę na zakup 209 ciężkich samochodów terenowych Tatra z rodziny Force – T815-7 6×6 w wersji z platformą. Łączna wartość umowy wynosi ponad 1,9 miliarda CZK netto (ok. 360 mln PLN).

Nowe samochody umożliwią zabezpieczenie zdolności przewozowych istotnych dla wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej i tym samym wzmocnienia zdolności obronnych państwa, także wobec zmian w sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Rozwiązania wykorzystane w nowych samochodach są już dobrze znane czeskim wojskowym logistyków, co uprości szkolenie i wsparcie eksploatacji sprzętu w jego cyklu życia.

Pierwszych 200 zamówionych aut ma zostać dostarczonych jeszcze w tym roku, a pozostałe 9 na początku 2023 r. Czeski resort obrony deklaruje, że w przyszłości planuje wymianę – ze względu na wiek – kolejnych 640 pojazdów z ogólnej liczby 928 eksploatowanych w tej kategorii, a zatem Tatra może liczyć na dalsze zamówienia.

Ciężki samochód terenowy Tatra Force T-815-7 8×8 z hakowym systemem załadunkowym i opancerzoną kabiną. Fot. Tatra Trucks

W najbliższych dniach ma zostać zawarta kolejna umowa pomiędzy praskim ministerstwem obrony a Tatra Trucks a.s. Dotyczyć będzie dostawy 80 ciężkich samochodów terenowych typu T-815-7 8×8 w latach 2023-2024. Będą to tzw. hakowce, czyli wersje z hakowym systemem załadunkowym, przeznaczone do przewozu i przeładunku kontenerów ISO 1C. Łączną wartość tego kontraktu określono na ponad 1,2 miliarda CZK netto (ok. 230 mln PLN). I w tym przypadku zwraca się uwagę, że obecny stan samochodowego sprzętu transportowego tej kategorii w Siłach Zbrojnych Republiki Czeskiej jest niezadowalający. Z całkowitej liczby 504 eksploatowanych pojazdów konieczny jest zakup co najmniej 200, a zamówienie 80 określono jako minimum w przypadku pilnej potrzeby operacyjnej.

W ramach realizacji obydwu zamówień publicznych Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej zastosowało pilny tryb udzielenia zamówienia, który zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych może być stosowany właśnie w przypadku kryzysów wojennych i podobnych nadzwyczajnych sytuacji zagrożenia życia. Kontrakty te mają zatem ścisły związek z trwającą wojną na Ukrainie i są ukierunkowane na szybki wzrost mobilności Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej oraz poprawę ich zabezpieczenia logistycznego na poziomie taktycznym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc